Reklama

Reklama

Jest praca, są nowe możliwości. Łódź staje się polskim sercem IT

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Jest praca, są nowe możliwości. Łódź staje się polskim sercem IT - Zdjęcie główne

Łódź staje się polskim sercem IT | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rewolucja ma swoje źródła w sektorze IT, a symbolem zmian, które możemy obserwować nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, staje się Łódź. Wraz z szybkim postępem technologicznym, kluczową rolę zaczynają odgrywać specjaliści IT, organizacje działające w branży IT, a także miasta, które zapewniają im możliwości rozwoju. Spośród ośrodków polskiego sektora informatycznego szczególną uwagę zwraca właśnie Łódź, gdzie powstają kolejne rozwiązania zmieniające otaczający nas świat, a pracę znajduje coraz większa liczba specjalistów.

Reklama

Łódź talentami stoi

Już dzisiaj Łódź jest jednym z ważniejszych regionów na informatycznej mapie kraju. Dynamiczny rozwój regionu jest bez wątpienia związany z faktem, że to prężnie działający ośrodek akademicki. W Łodzi funkcjonuje obecnie osiemnaście uczelni, w których kształcą się wybitni specjaliści i ludzie o wielu talentach. Na każdym kroku potwierdzają oni swoje niebywałe umiejętności i zaskakują pomysłami. O samej Politechnice Łódzkiej słyszymy regularnie w kontekście znakomitych osiągnięć i innowacyjnych projektów.

Wspomnijmy choćby zespół wyścigowy Lodz Solar Team, który niedawno wywalczył wicemistrzostwo Europy w zawodach iLumen European Solar Challenge. Jego solarny samochód zdołał pokonać 965 kilometrów na jednym ładowaniu, co doskonale obrazuje potencjał energii słonecznej.

A to tylko jeden z najświeższych przykładów. W minionej dekadzie studenci z Łodzi nie raz zaskakiwali świat, prezentując pomysły, które mogą zmieniać życie milionów i wpływać na przyszłość rozmaitych branż. 

- Ludzka kreatywność nie zna granic, a studenci i absolwenci uczelni potwierdzają to na każdym kroku. Dlatego też tak wiele organizacji z sektora IT, który jest przecież najbliżej nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, blisko współpracuje ze szkołami wyższymi – mówi Daniel Jabłoński, Program Director w firmie GlobalLogic. 

Organizacja będąca liderem w branży usług inżynierii cyfrowej, otwierająca właśnie nowe biuro w Łodzi, od lat realizuje programy z uczelniami na terenie całego kraju. Wraz z końcem 2021 roku zamierza rozpocząć również bliską współpracę z placówkami edukacyjnymi z województwa łódzkiego, obejmującą m.in. programy, które zapewnią studentom informatyki bliski kontakt z wykwalifikowanymi specjalistami oraz nowymi technologiami.

Nowe perspektywy zawodowe w Łodzi

Dotychczas na informatycznej mapie Polski zdecydowanie dominowały województwa mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie, gdzie działa duża część firm IT i pracuje na co dzień ponad 50% wszystkich specjalistów. Czy osoby wiążące swoją przyszłość z sektorem informatycznym są więc skazane na relokację do jednego z tych trzech miejsc? Nic z tych rzeczy. Nowe perspektywy otwierają się coraz częściej w innych częściach Polski, czego przykładem jest rozwój firmy GlobalLogic. 

Do niedawna organizacja miała swoje oddziały w sześciu miastach Polski - we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie, Bydgoszczy i Zielonej Górze. Wraz z początkiem listopada kolejne biuro rozpocznie działalność w Łodzi, zapewniając zatrudnienie stu specjalistom IT w ciągu następnych dwunastu miesięcy. Domyślnie lokalizacja ma liczyć ponad dwieście osób. 

- Celem jest stworzenie dynamicznego i otwartego zespołu, który będzie samodzielny projektowo i skoncentrowany na realizowaniu zaawansowanych projektów z zakresu embedded automotive dla klientów z całego świata – wyjaśnia Daniel Jabłoński. - W naszych zespołach pracę znajdą architekci, developerzy, testerzy oraz  kierownicy projektów i rozmaici specjaliści. Planujemy również budowę osobnego działu Java – dodaje. 

Wraz z otwarciem nowego biura GlobalLogic, Łódź ma szansę stać się jednym z istotniejszych punktów zajmujących się rozwiązaniami dla sektora automotive. Lokalni specjaliści będą mogli tworzyć systemy i technologie napędzające rozwój motoryzacji, z uwzględnieniem zmian związanych z elektryfikacją, autonomicznością czy cyberbezpieczeństwem pojazdów przyszłości. Organizacja planuje w tym celu m.in. uruchomienie laboratoriów, w których będą testowane funkcjonalności i projekty mające trafić do powszechnego użytku dopiero za kilka lat. 

Łódź polskim sercem IT

Łódź dołącza do grona miast, które w tym rozwoju rozmaitych branż będą odgrywać istotną rolę. Wraz z otwarciem nowego biura GlobalLogic, wielu lokalnych specjalistów oraz wkraczających na rynek pracy utalentowanych absolwentów otrzyma szansę, by zmieniać otaczający świat w swoim miejscu zamieszkania, bez konieczności relokacji. Dzięki niedawnemu przejęciu GlobalLogic przez Hitachi Ltd., zyskają oni dostęp do obszernej biblioteki rozwiązań cyfrowych Hitachi, a tym samym, wraz z innymi zespołami z całego świata, będą mogli oferować zaawansowane usługi inżynierii cyfrowej - wspierać klientów i społeczności w rozwiązywaniu ich problemów poprzez rozwiązania, systemy i aplikacje. 

Jednocześnie GlobalLogic, jako część klastra ICT Polska Centralna, będzie blisko współpracować ze  środowiskami biznesowymi, akademickimi oraz organizacjami otoczenia biznesu, by wspierać innowacyjność i wpływać na dynamiczny rozwój całego regionu. To wszystko przyczyni się do rosnącej roli Łodzi, która bez wątpienia, stanie się wkrótce kluczowym punktem na informatycznej mapie Polski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy