Reklama

Reklama

Jest szansa na nową linię kolejową pod Łodzią. Województwo i ŁKA mówią „tak”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jest szansa na nową linię kolejową pod Łodzią. Województwo i ŁKA mówią „tak” - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Projekt linii kolejowej między Łodzią a Brzezinami powoli nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Władze samorządowe zaakceptowały pomysł mieszkańców podłódzkiej miejscowości. Odbyły się także rozmowy z ŁKA, Ministerstwem Infrastruktury i PKP PLK.

Reklama

O nowej linii kolejowej pod Łodzią mówiło się już od jakiegoś czasu. Najczęściej ustami mieszkańców Brzezin, którzy uważają, że nowe połączenie przyczyniłoby się do rozwoju ich miasta. Teraz do dyskusji dołączają również samorządowcy, urzędnicy ministerialni i przedstawiciele spółek kolejowych.

Wicemarszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Wojciechowski, uważa projekt za dobry pomysł.

- Brzeziny to jedyne miasto, które nie ma połączenia szynowego ze stolicą województwa. Chcemy to zmienić. Wjazd samochodów do Łodzi od strony Brzezin nie jest dobry. Kierowcy z Brzezin nie mają gdzie zaparkować samochodów w Łodzi, a jeśli pojadą busem to utkną w korkach. Spodziewam się, że w pociągach na trasie Brzeziny - Łódź będzie dużo pasażerów. Linie regionalne bywają nierentowne, ale ta nie powinna mieć takiego problemu – powiedział wicemarszałek

Łódzka Kolej Aglomeracyjna deklaruje, że jest gotowa otworzyć połączenie między Łodzią i Brzezinami na nowej infrastrukturze. Linia między Łodzią a Brzezinami liczyłaby 10 km długości. Inwestorem byłaby spółka PKP PLK.

Nowa perspektywa

Konkretne działania związane z nową linią kolejową zostaną podjęte dopiero, gdy wejdzie w życie unijna perspektywa finansowa na lata 2021 – 2027. Nie oznacza to jednak, że do tego czasu nic nie da się zrobić.

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest opracowanie studium wykonalności projektu. Trzeba zaplanować przebieg trasy, miejsce dla nowego dworca i sam dworzec. Planuje się, że nowa trasa zostanie podłączona do istniejącej infrastruktury w okolicach Andrespola.

W dalszej kolejności potrzebne będzie określenie trasy nowej linii, przy uwzględnieniu głosu samorządów i mieszkańców. Wtedy będzie możliwe oszacowanie kosztów i zawnioskowanie o dofinasowanie ze środków unijnych.

Istnieje jeszcze szansa, że połączenie zostanie utworzone w ramach budowy nowej infrastruktury kolejowej dla potrzeb Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wstępne założenia pojawiły się przy projektowaniu linii Łódź – CPK – Warszawa. Nie wiadomo jednak, czy finalnie ten odcinek zostanie zrealizowany, dlatego też władze województwa cały czas chcą mieć „w zapasie” opcję z funduszami europejskimi.

Jak donosi Dziennik Łódzki, pociągi do Brzezin mogą pojechać już za 6-7 lat.

Źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy