Reklama

Reklama

Jeździsz elektrykiem? Kierowco, zmień tablice na zielone! Jest wiele korzyści

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jeździsz elektrykiem? Kierowco, zmień tablice na zielone! Jest wiele korzyści - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź A po co, zapyta niejeden posiadacz samochodu z napędem elektrycznym. Otóż po to, byście na przykład mogli bez problemów podróżować sobie buspasami, zamiast tkwić w korkach.

Reklama

Nowe tablice trafiają na zderzaki samochodów na podstawie przepisu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który mówi, że pojazd z napędem elektrycznym lub wodorowym będzie miał tablice rejestracyjne wskazujące na konkretny, ekologiczny rodzaj napędu. To forma promocji samochodów, które nie zanieczyszczają środowiska spalinami.

!reklama! 

Kierowcy samochodów elektrycznych i wodorowych mogą występować do wydziałów komunikacji o nowe tablice rejestracyjne dla swoich pojazdów. Tablice są koloru zielonego z czarnymi cyframi.

Jak uzyskać zielone tablice rejestracyjne?

Tablice te przyznawane są nowym samochodom i nowo rejestrowanym. Samochody elektryczne już zarejestrowane nie muszą mieć zmienianych tablic, chyba, że ich właściciele tego chcą – wówczas mogą zgłosić się do urzędu z wnioskiem o wymianę samych tablic. Dotychczasowy numer, a w związku z tym też i dowód rejestracyjny – zachowują bez zmian.

Kolorami wyróżniają się nie tylko tablice: również naklejki legalizacyjne dostały kolorowe obwódki: czerwone dla samochodów z napędem elektrycznym i żółte dla samochodów z silnikiem na wodór. Uwaga - nowe tablice nie są przydzielane dla samochodów hybrydowych, mimo że te korzystają z napędu elektrycznego.

Zamiarem ustawodawcy jest praktyczne wyróżnienie samochodów elektrycznych, by ich kierowcy mogli odważniej wjeżdżać na bus pasy – samochody te mogą bowiem z nich korzystać, ale ich kierowcy nie zawsze z tego przywileju korzystają, wiedząc, że inni użytkownicy dróg nie rozpoznając „elektryków”, uważają ich za nieuprawnionych do jazdy tym pasem i trąbią.
Kiedy masz na swoim aucie zielone blachy, nikt nie odważy się trąbić. Bądź eko!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy