Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza obchodzi swoje okrągłe 30 urodziny.
30. jubileuszowa kwesta "Ratujmy Zabytki Starego Cmentarza" w Łodzi
Przez lata zabytkowy cmentarz wspierany jest przez łodzian, którzy każdego roku mają okazję wesprzeć misję wrzucając do puszki nie tylko monety, ale i banknoty.W tym roku możliwość wpłat jest także dostępna za pośrednictwem Internetu – zbiórka towarzystwa uruchomiło specjalną skarbonkę online, która jest dostępna na portalu zrzutka.pl.
To nieodłączny element świętowania uroczystości Wszystkich Świętych, a dla wielu odwiedzających Stary Cmentarz także łódzki symbol 1 listopada.
- Co roku zawsze dorzucam co nieco od siebie, bo uważam, że po prostu trzeba. Niektóre pomniki są naprawdę zaniedbane, ale wystarczy spojrzeć, jak pięknieją z czasem. Liczy się każdy grosz i właśnie to jest w tym wszystkim piękne
- mówi pani Irena, która przyjechała na Stary Cmentarz odwiedzić swoich bliskich.
- Zawsze jesteśmy na kweście, wspieramy jak tylko możemy i oby tak dalej
- dodaje pan Czesław.
Trwa zbiórka funduszy na ratowanie zabytków Starego Cmentarza w Łodzi
Każdego roku kwesta przyciąga sporo wolontariuszy, a wśród nich nie brakuje także przedstawicieli samorządu, a także parlamentu. Z charakterystyczną puszką możemy spotkać m.in. prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, marszałka województwa łódzkiego Joannę Skrzydlewską, posłów i senatorów, a także miejskich radnych i aktywistów.
- Jeżeli chcemy myśleć o przyszłości to zawsze musimy ją budować właśnie na przeszłości, dlatego tak ważne jest być tutaj, bo tu właśnie są ślady tej przeszłości. To tutaj są ci, którzy przeszli swoją ostatnią drogę, a kiedyś byli tymi, którzy budowali nasze miasto. Myślę, że to jest nasza tożsamość, to jest nasze miejsce i nasza odpowiedzialność
- mówi dla portalu TuLodz.pl Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Tegoroczna 30. już kwesta potrwa trzy dni – od 1 do 3 listopada.
Jak mówi Cezary Pawlak, prezes głównego organizatora jest wiara w przekroczenie dwóch milionów złotych.
- Często to podkreślam, że największym sukcesem tej kwesty jest właśnie świadomość łodzian, że to jest nasz najstarszy cmentarz, najstarsza nekropolia, która ma właśnie takie wartości zarówno historyczne jak i zabytkowe, artystyczne wynikające właśnie ze stylistyki tych pomników XIX wiecznych
- mówi w rozmowie z portalem TuLodz.pl Cezary Pawlak, prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, główny organizator kwesty.
I dodaje:
- Mam nadzieję, że w tym roku przekroczymy magiczną liczbę 2 milionów złotych, w zeszłym roku było dokładnie 113 tysięcy złotych, a rekord padł 5 lat temu, kiedy zebraliśmy 130 tysięcy
Łodzianie wspierają renowację zniszczonych zabyktów na cmentarzu przy Ogrodowej
W kweście najważniejsze jest zebranie jak największej liczby pieniędzy, a więc liczby są tutaj naprawdę istotne. Wśród nich m.in. ponad 200 odnowionych pomników, a także zaangażowanie się prawie pół tysiąca uczniów ze szkół w całej Łodzi.
- Odnowiliśmy już 216 odnowionych pomników nagrobnych, które widać w panoramie tego cmentarza, a z okazji jubileuszu jest to kolejnych siedem odnowionych pomników. Jest z nami także młodzież i to jest fenomen w skali ogólnopolskiej. Młodzież ma swój dzień, którego jest patronem wolontariat szkolny. W minioną sobotę zaangażowało się 400 uczniów z 40 szkół, zawsze inaugurują tę kwestę, porządkują te pola grobowe wokół zabytkowych pomników
- podkreśla prezes towarzystwa.
Spore zaangażowanie wolontariuszy widać już było od samego rana.
Tuż po godzinie 9 można było spotkać charakterystyczne puszki nie tylko przy bramie głównej, ale także w innych częściach nekropolii.
- Dzisiaj mamy łącznie 100 puszek i w zasadzie jak rozpoczęliśmy naszą kwestię o poranku to połowa z nich była już na terenie cmentarza. To taki tradycyjny dzień, gdzie przede wszystkim są włodarze naszego miasta, politycy samorządowcy, ale są też przewodnicy, którzy zawsze tutaj nas wspierają
Na Dzień Zaduszny przygotowano również atrakcję w postaci zabytkowego tramwaju. Pod Starym Cmentarzem pojawi się kultowy Sanok, którego właścicielem jest Tomasz Adamkiewicz.
Dojedź na Stary Cmentarz zabytkowym tramwajem Sanok - gdzie i kiedy go spotkamy?
Tramwaj będzie można spotkać w godzinach 10 – 15 na trasie cm. Ogrodowa – Legionów – Zachodnia – Piotrkowska Centrum i dalej zawróci w kierunku Starego Cmentarza.Na pokładzie tramwaju spotkamy także konduktorów z Klubu Miłośników Starym Tramwajów w Łodzi, a także Aleksandrę Libich, przewodniczkę miejską ubraną w stój nawiązujący do historii.
- Już jutro (2 listopada – przyp. red.) blisko naszej nekropolii wróci na swoją trasę zabytkowy tramwaj. Pomysłodawcą tego jest Tomek Adamkiewicz z Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. Wspiera nas także Państwowa Szkoła Sztuk Plastycznych, która przygotowała specjalne cegiełki po plenerach artystycznych, łącznie powstało ich 601, a liczba ta nawiązuje do 601. rocznicy nadania praw miejskich Łodzi.
Wolontariusze z puszkami będą obecni na Starym Cmentarzu przez trzy dni, do 3 listopada. Każdego dnia spotkamy ich w godzinach od 9 do 19.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.