Reklama

Reklama

Kamienica Łódź. Kamienica przy Kilińskiego 49 jest w stanie śmierci technicznej. Co dalej z budynkiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica Łódź. Kamienica przy Kilińskiego 49 jest w stanie śmierci technicznej. Co dalej z budynkiem? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kamienica Łódź. Grożący zawaleniem budynek już od kilku miesięcy utrudnia życie mieszkańcom Łodzi. Odcinek ul. Kilińskiego od Narutowicza wciąż pozostaje zamknięty i nie wiadomo, kiedy na ulicę powróci komunikacja tramwajowa i autobusowa. Najnowsza ekspertyza nie napawa optymizmem.

Reklama

Kamienica Łódź. Kolejna ekspertyza wskazuje na pilną rozbiórkę budynku

!reklama!

Jak czytamy w zleconej przez Urząd Miasta Łodzi ekspertyzie - stan budynku jest bardzo zły, a zużycie techniczne wynosi 93%. Zawalenie się części budynku spowodowało odsłonięcie wnętrza, a opady deszczu przyspieszają degradację kolejnych elementów budynku. Jeżeli kamienica zawaliłaby się ponownie - mogłaby uszkodzić również sąsiadujące budynki w pobliżu.

"Powyższy obiekt zagraża bezpieczeństwu życia lub zdrowia ludzi i bezpieczeństwa mienia. W trybie pilnym należy zabezpieczyć obiekt poprzez rozbiórkę" - czytamy w ekspertyzie.

Polecamy: MPK Łódź. Rozpadający się budynek utrudnia życie łodzianom. Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego 49 w Łodzi?

Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego?

Z informacji Urzędu Miasta Łodzi wynika, że służby wojewody od ponad miesiąca nie rozpatrują ponownie sprawy, pomimo uchylenia decyzji przez Ministerstwo. Władze Łodzi czekają obecnie na decyzję wojewody, ponieważ zależy im na przywróceniu ruchu tramwajowego na ul. Kilińskiego.

Od kilkunastu tygodni w kamienicy nic się nie dzieje, a ulica pozostaje zamknięta dla ruchu samochodowego i tramwajowego. Bohdan Wielanek z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi przypomina, że historia problemów związanych z budynkiem trwa już od kilku lat.

- Przypomnę, że już 10 lat temu prowadziliśmy postępowanie dotyczące stanu technicznego tego budynku. W 2013 roku wydaliśmy decyzję na rozbiórkę kawałka tej kamienicy. Z przyczyn różnych formalnych błędów wojewódzki inspektor tę decyzję uchylił. Chcieliśmy więc ponownie wydać taką decyzję, ale wówczas kamienica została włączona do rejestru zabytków - mówi Bohdan Wielanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

Kamienica przy ul. Kilińskiego 49 w 2013 r. została wpisana do rejestru zabytków.

- Wydaliśmy decyzję nakazującą zabezpieczenie budynku. Jest to zabytek rejestrowy i dlatego jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które jesteśmy władni wykonać - wyjaśnia Anna Michalak, z-ca Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przeciwko wyburzeniu zabytkowej kamienicy są radni PiS-u i przedstawiciele Solidarnej Polski - Piotr Cieplucha i Radosław Marzec. Ich zdaniem władze Łodzi powinny zrobić wszystko, by odrestaurować budynek.

- Władze miasta Łodzi chcą, aby ta kamienica została wyburzona. Budzi to nasz ogromny sprzeciw. Nie zgadzamy się, aby budynek został wykreślony z rejestru zabytków. Władze Łodzi mają inne narzędzia, by można było rozwiązać ten problem - mówi Radosław Marzec, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Łodzi.

Aktualnie czekamy na odpowiedź Wojewody Łódzkiego, aby dowiedzieć się, jak dalej potoczy się sprawa z kamienicą.

Polecamy: Kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi zostanie zburzona? Radny PiS: „Budzi to nasz ogromny sprzeciw”

MPK Łódź. Tramwaje nie jeżdżą po ul. Kilińskiego

Wyłączenie ul. Kilińskiego między Narutowicza a Jaracza dla ruchu samochodowego i tramwajowego spowodował zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Z ulicy mogą korzystać jedynie osoby, dla których jest to wjazd docelowy. Zmienioną trasą kursują tramwaje linii 5, 9, 12B. Linia 12A została zawieszona.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy