Reklama

Reklama

Kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi zostanie zburzona? Radny PiS: „Budzi to nasz ogromny sprzeciw”

Opublikowano: wt, 6 lip 2021 13:39
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Kamienica Łódź. Czy uda się uratować kamienicę przy ul. Kilińskiego 49? Właśnie o to apelują Piotr Cieplucha i Radosław Marzec, czyli przedstawiciele Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem władze Łodzi powinny zrobić wszystko, by odrestaurować zrujnowany budynek. 

Kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi grozi zawaleniem

Rozpadająca się kamienica przy Kilińskiego 49 w Łodzi wciąż utrudnia życie mieszkańcom. Od niemal dwóch miesięcy do odwołania zamknięty dla jakiegokolwiek ruchu jest odcinek ul. Kilińskiego od Narutowicza do Jaracza. Mimo to od kilku tygodni przy Kilińskiego 49 nic się nie dzieje, bo dziać się nie może.

!reklama!

Kamienica przy ul. Kilińskiego 49 została wpisana do rejestru zabytków 20 czerwca 2013 roku i znajduje się w nim do dziś. 

- Wydaliśmy decyzję nakazującą zabezpieczenie budynku. Jest to zabytek rejestrowy i dlatego jesteśmy zobowiązani do podejmowania działań, które jesteśmy władni wykonać - wyjaśnia Anna Michalak, z-ca Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W związku z tym właściciel kamienicy, czyli Urząd Miasta Łodzi, wystąpił z propozycją, by skreślić budynek z rejestru, co otworzyłoby drogę do rozbiórki sypiącej się kamienicy.

- Przypomnę, że już 10 lat temu prowadziliśmy postępowanie dotyczące stanu technicznego tego budynku. W 2013 roku wydaliśmy decyzję na rozbiórkę kawałka tej kamienicy. Z przyczyn różnych formalnych błędów wojewódzki inspektor tę decyzję uchylił. Chcieliśmy więc ponownie wydać taką decyzję, ale wówczas kamienica została włączona do rejestru zabytków - mówił nam Bohdan Wielanek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi.

Według informacji podanych przez Piotra Ciepluchę z Solidarnej Polski, właściciel budynku złożył wniosek o wykreślenie go z rejestru zabytków. Wykreślenia dokonuje jednak nie wojewódzki konserwator zabytków, ale minister właściwy do spraw kultury i dziedzictwa narodowego, co może sprawić, że cała procedura nieco się przedłuży.

Polecamy: MPK Łódź. Rozpadający się budynek utrudnia życie łodzianom. Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego 49 w Łodzi?

Kamienica przy Kilińskiego zostanie zburzona? Radny PiS: „Budzi to nasz ogromny sprzeciw”

Urząd Miasta Łodzi podkreśla, że nie ma szans na uratowanie kamienicy, bo grozi ona zawaleniem. Wpuszczenie ekipy remontowej zagrażałoby zdrowiu i życiu pracowników.

Tymczasem zdaniem Piotra Ciepluchy i Radosława Marca, kamienicę trzeba ratować.

- Władze miasta Łodzi chcą, aby ta kamienica została wyburzona. Budzi to nasz ogromny sprzeciw. Nie zgadzamy się, aby budynek został wykreślony z rejestru zabytków. Władze Łodzi mają inne narzędzia, by można było rozwiązać ten problem - mówi Radosław Marzec, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Łodzi.

I dodaje: - Niestety władze Łodzi, z prezydent Hanną Zdanowską na czele, z jednej strony chcą rewitalizować miasto, a z drugiej wnioskują o wyburzanie kamienic. Nie ma na to naszej zgody. Chcemy, żeby Łodź było piękna.

Polecamy: Tunel Łódź. Katarzyna i Faustyna pracują pełną parą. Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy tunelu średnicowego

MPK Łódź. Przez zamknięcie ul. Kilińskiego doszło do zmian tras linii komunikacji miejskiej

Z uwagi na sytuację w pobliżu kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 i działania służb zamknięty dla ruchu został odcinek ul. Kilińskiego między Narutowicza a Jaracza. Nie ma możliwości wjazdu, poza wjazdami docelowymi. 

Zmienioną trasą jeżdżą tramwaje linie 5, 9 i 12B. Linia 12A została zawieszona. Zmiany wprowadzone zostały w trybie awaryjnym.

Powrót na stałą trasę będzie możliwy za zgodą właściwych służb.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.