Reklama

Reklama

Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr znajdą się w Łódzkiej Alei Gwiazd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr znajdą się w Łódzkiej Alei Gwiazd - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra.

Reklama

Katarzyna Figura i Jerzy Stuhr znajdą się w Łódzkiej Alei Gwiazd

Już 30 listopada o 13.00 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Katarzyny Figury i Jerzego Stuhra. Po uroczystości w łódzkich „Siódemkach” artyści spotkają się z publicznością.

Katarzyna Figura to jedna z najbardziej znanych i najpopularniejszych aktorek polskiego kina. W filmach grywała już jako dziecko, a zanim ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie wystąpiła w „Przeznaczeniu” Jacka Koprowicza, „Ga-ga chwała bohaterom” Piotra Szulkina, „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego i „Osobistym pamiętniku grzesznika” Wojciecha Jerzego Hasa.

Popularność przyniosły jej też uznane za ikoniczne role w popularnych obrazach lat 80-tych i 90-tych: prowincjonalnej Marilyn Monroe Marioli Wafelek w „Pociągu do Hollywood” Radosława Piwowarskiego, Marty z filmu „W klatce” Barbary Sass, Ali w „Kingsajzie” Juliusza Machulskiego, Superblondyny z „Porno” Marka Koterskiego, Różyczki z filmowej baśni Jerzego Gruzy „Pierścień i Róża” oraz Karoliny z „Panien i  wdów” Janusza Zaorskiego. Kreacje, które stworzyła były niezwykle wyraziste, zapadały w pamięć widzów i krytyków. Grała m.in. u Andrzeja Kondratiuka w „Mlecznej drodze”, „Wrzecionie czasu” i „Słonecznym zegarze”, a u Jerzego Stuhra w „Historiach miłosnych”. Wystąpiła u Janusza Majewskiego w „Złocie dezerterów”, ponownie u Radosława Piwowarskiego w „Autoportrecie z kochanką”, później u Janusza Zaorskiego w „Szczęśliwego Nowego Jorku”, a u Romana Polańskiego w „Pianiście”. Za rolę Gosi w „Ajlawju” Marka Koterskiego uhonorowana w 1999 roku nagrodą Złote Lwy. Ta sama nagroda trafiła w jej ręce po czterech latach za rolę Ubicy w „Ubu Królu” Piotra Szulkina. Za rolę Haliny w „Żurku” Ryszarda Brylskiego otrzymała Złotego Orła - Polską Nagrodę Filmową.

Sympatię rzesz widzów zaskarbiła sobie także brawurowo zagraną rolą Rysi w blockbusterach Juliusza Machulskiego „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. Komediowy temperament pokazała też jako niezapomniana Podstolina z fredrowskiej „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy, nominowana za tę rolę do Złotego Orła. Zagrała w „Zakochanych” Piotra Wereśniaka, zdobywając nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz
w dość kontrowersyjnym polskim westernie „Summer love” Piotra Uklańskiego.

Wystąpiła również w hollywoodzkich produkcjach: „The player” i „Pret-à-Porter” Roberta Altmana i w filmie węgierskim „Season of Monsters” Miclos’a Jancso, hiszpańskim “Estación central” Josego Salgota, francusko-brytyjskim „Les voix dans le jardins” Pierre’a Boutrona, amerykańsko-australijskim „Fatal Past” Clive'a Fleury'ego, czy amerykańsko-francuskim „Near Mrs” Buza Taylora.

Do znaczących obrazów z jej udziałem w ostatnich latach należą role w filmie „Cudowne lato” Ryszarda Brylskiego, „Yuma” Piotra Mularuka, „Panie Dulskie” Filipa Bajona i „7 uczuć” Marka  Koterskiego.

Katarzyna Figura stworzyła także świetne kreacje sceniczne w Teatrze Współczesnym
w Warszawie „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa w reż. Macieja Englerta i w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa w reż. Macieja Englerta oraz w Teatrze Dramatycznym
w Warszawie m.in. nagrodzoną na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy postać Gerdy w spektaklu „Alina na zachód” Dirka Dobbrowa w reżyserii Pawła Miśkiewicza, a także w „Alicji” Lewisa Carrolla reżyserowanym przez Pawła Miśkiewicza, w spektaklach na podstawie prozy Elfriede Jelinek: „Śmierć i dziewczyna” w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej i w „Kupieckich kontraktach” Pawła Miśkiewicza, czy w „PERSONIE.Marilyn” w reż. Krystiana Lupy .

Od ponad 6 lat występuje obecnie na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Sopocie min. w „Marii Stuart” Friedricha Schillera w reż. Adama Nalepy , w „Belli Figurze” Yasminy Rezy w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty i w „Fedrze” Jeana Baptiste’a Racine’a w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, w „Tresowanych duszach” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Adama Orzechowskiego oraz w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Shakespeare’a w reż. Pawła Aignera w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Fundatorem gwiazdy Katarzyny Figury jest Łódzka Spółka Infrastrukturalna.

*  *  *

Jerzy Stuhr - aktor oraz reżyser teatralny i filmowy, a także scenarzysta, juror międzynarodowych festiwali filmowych, autor ośmiu książek; od ponad dwudziestu lat działa charytatywnie. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (od 1988 roku) i Polskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie nagradzany jako aktor i reżyser oraz autor scenariuszy na krajowych i zagranicznych festiwalach, otrzymał też wiele prestiżowych nagród za całokształt twórczości.

Urodził się w Krakowie, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1970) oraz Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego (1972). Wieloletni pedagog i profesor (od 1994) oraz rektor krakowskiej PWST (1990-1997 oraz 2002-2008). Był też wieloletnim wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (1999-2013), gdzie w 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa. Od 1980 roku wykładał również na uczelniach we Włoszech. Reżyserował i grał w teatrach włoskich w sztukach Witkacego i Mrożka; zagrał w filmach m.in.  w reżyserii Nanniego Morettiego („Il Caimano” 2006 i „Habemus papam” 2010), Luki Manfrediego  („Ultimo Papa Re” 2012),  a ostatnio w filmie „I odpuść nam nasze długi” (2018) w reż. Antonio Morabito dla Netflixa, pokazywanym jesienią na 34.Warszawskim Festiwalu Filmowym.

W Polsce grał m.in. u Krzysztofa Kieślowskiego, Feliksa Falka, Agnieszki Holland, Andrzeja Kotkowskiego, Juliusza Machulskiego, Krzysztofa Zanussiego i wielu innych. Aktor kina moralnego niepokoju, ogromną popularność zdobył rolami w filmach takich jak „Wodzirej”, „Amator”,  „Obywatel Piszczyk” czy „Seksmisja” i w wielu innych; niezrównany w dubbingach („Shrek”, ostatnio „Twój Vincent”).

Stworzył też wiele ról w teatrach krakowskich: w Teatrze Starym im. H. Modrzejewskiej w sztukach reżyserowanych przez Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdę i Jerzego Jarockiego; a sam wyreżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie (Gombrowicza, Moliera i Szekspira); wiele lat grał i reżyserował w Teatrze Telewizji. Od lat gra i reżyseruje w warszawskim Teatrze Polonia i  Och-Teatrze, a ostatnio również w Teatrze Nowym w Łodzi, Operze Krakowskiej i Teatrze Łaźnia Nowa. Już od ponad trzydziestu lat nieprzerwanie zachwyca znakomitym monodramem Patricka Süskinda „Kontrabasista”.

Twórca wielokrotnie nagrodzonych w kraju i poza granicami  filmów, znakomicie przyjętych przez krytyków filmowych i widzów: „Spis cudzołożnic” (1994), „Historie miłosne” (1997) „Tydzień z życia mężczyzny” (1999), „Duże Zwierzę” (2000), „Pogoda na jutro”(2003), „Korowód” ( 2007)  oraz „Obywatel” (2013).

Fundatorem gwiazdy Jerzego Stuhra jest Łódź Miasto Filmu UNESCO.

Otwarte dla publiczności spotkanie z Katarzyną Figurą i Jerzym Stuhrem odbędzie się bezpośrednio po odsłonięciu gwiazdy w Klubie 77.


Źródło: Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy