reklama
reklama

Każdego dnia pracują obok pędzących samochodów. Apelują do kierowców, aby zwracali na nich większą uwagę

Opublikowano:
Autor:

Każdego dnia pracują obok pędzących samochodów. Apelują do kierowców, aby zwracali na nich większą uwagę - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Szczególnie okres letni, w którym wielu kierowców decyduje się na szybsze dotarcie do celu grozi groźnymi wypadkami. Oprócz zdarzeń, do których dochodzi z winy brawury, nie brakuje sytuacji, w których życie tracą nie tylko kierowcy, ale pracownicy służb dbających o drogi szybkiego ruchu oraz autostrady.
reklama

Już niebawem w naszym regionie rozpoczną się kolejne sporej wielkości inwestycji, czeka nas np. powiększenie autostrady na trasie Łódź – Warszawa.

Niebezpieczne zdarzenia z udziałem służb drogowych na autostradach i ekspresówkach

Znacznie wcześniej, bo już 17 czerwca, rozbudowa nowego pasa rozpoczęła się natomiast na wysokości poznańskiej części autostrady A2. Przy autostradzie pojawili się pracownicy, którzy każdego dnia wykonują swoją prace przy pędzących samochodach osobowych oraz wielkich samochodach ciężarowych. Podkreślmy, że na odcinku przy fragmencie z pracownikami obowiązuje ograniczenie prędkości nawet do 60 km/h! 

Niektórzy kierowcy nie patrzą jednak na znaki, a zamiast 60 jadą nawet 100, 120 i więcej km/h. Podobne sytuacje występowały także podczas budowy autostrady A1 na odcinku Tuszyn - Częstochowa Północ. Aby chronić pracowników i zmusić kierowców do przepisowej jazdy zamontowano na sporym fragmencie A1 odcinkowy pomiar prędkości.

Autostrada Wielkopolska, zarządca odcinka A2 m.in. na odcinku Poznań Krzesiny – Poznań Wschód, na którym powstaje trzeci pas ruchu apeluje do kierowców o bezpieczną jazdę.

- Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w okresie od lipca 2020 r. do marca 2022 r. w na polskich drogach doszło do 174 zdarzeń z udziałem firm wykonujących prace w pasie drogowym, w których zginęło 11 osób a 62 zostały ranne. Tych wypadków można było uniknąć gdyby kierowcy byli bardziej uważni i stosowali się do przepisów

- informuje Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej S.A.

Najwięcej z przytoczonych 174 zdarzeń z udziałem służb drogowych doszło na terenie województwa łódzkiego – 21. Na miejscu drugim województwo śląskie 17 i na miejscu trzecim województwo dolnośląskie 16. W zdarzeniach na terenie Łódzkiego trzy osoby straciły życie.

Najwięcej, bo do 84 z 174 zdarzeń doszło z udziałem aut osobowych. Do 92 z 174 zdarzeń doszło podczas wykonywania prac utrzymaniowych (malowanie oznakowania poziomego, wymiana/naprawa barier, likwidacja ubytków, koszenie trawy, wycinanie/przycinanie drzew, usuwanie zwierząt, naprawa sygnalizacji, naprawa oświetlenia.

Wnioski z wypadków, do których doszło podczas prac służb na polskich drogach

146 z 174 zdarzeń to najechanie na pojazd firmy wykonującej prace – zdarzenie tylne. W zdecydowanej większość, bo w 141 z 174 przypadków doszło do zdarzenia na prostym odcinku drogi, na miejscu drugim 32 na łuku lub zakręcie.

Jak się okazuje, wpływ na tego typu zdarzenia wcale nie ma pora dnia. Do 131 zdarzeń doszło w tzw. „biały dzień”. w nocy na drodze nieoświetlonej do 20 i także w nocy, ale już na drodze oświetlonej do 17.

Tak samo sytuacja wygląda z warunkami pogodowymi. Do 134 z 174 doszło podczas dobrych warunkach atmosferycznych, na miejscu drugim 13 – pochmurno i na trzecim opady deszczu – 11.

- Tuż za separatorami odgradzającymi ruch od placu budowy pracują nie tylko maszyny, ale przede wszystkim ludzie. Robotnicy drogowi, którzy pracują ze wszystkich sił, aby w zakładanym terminie oddać do użytkowania kierowców dodatkowy, trzeci pas ruchu. Zwracamy uwagę kierowców na bezpieczną jazdę, dostosowanie prędkości, stosowanie się do obowiązującego oznakowania drogowego i uważność. Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pracowników drogowych w trakcie wykonywanych robót

- dodaje rzeczniczka.

Tylko w 2023 r. w pobliżu Łodzi doszło do minimum trzech takich zdarzeń.

Wypadki na autostradach i drogach szybkiego ruchu w Łódzkim

W nocy z 29 na 30 marca do zderzenia z udziałem samochodu służby drogowej doszło pomiędzy węzłami Kamieńsk i Piotrków Trybunalski na autostradzie A1. Kilka dni później, do podobnego zdarzenia doszło na S8 przy Piotrkowie Trybunalskim. Trzy miesiące później do kolejnego wypadku tego typu doszło na A1, na odcinku Brzeziny i Łódź Północ. Jedna osoba została w tym zdarzeniu ranna.

- Wystarczy stała koncentracja na drodze i stosowanie się do przepisów drogowych, a w przypadku remontów do znaków tymczasowej organizacji ruchu, w tym ograniczeń prędkości. Pamiętajmy, że tuż obok pędzących pojazdów pracują ludzie\

- podsumowuje Ciamciak.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama