Reklama

Reklama

Kompleks Pampulha z Belo Horizonte (Brazylia) na Przystanku architektura

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kompleks Pampulha z Belo Horizonte (Brazylia) na Przystanku architektura  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego oraz Przystanek architektura zapraszają na wykład dotyczący ochrony architektury modernistycznej, który wygłosi arch. Enrique Madia – aktywny członek Międzynarodowej Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) i międzynarodowej organizacji zajmującej się badaniem i popularyzowaniem wiedzy nt. modernizmu w architekturze (DOCOMOMO).

Reklama

Spotkanie odbędzie się 1 października 2019 r. o godz. 16.30 na Przystanku Architektura (ul. Północna 12, Łódź).

Prelegent przybliży zagadnienie wpisu modernistycznego kompleksu Pampulha w Belo Horizonte (Brazylia) autorstwa O. Niemeyera na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystąpienie poprzedzi wstęp dr. inż. Błażeja Ciarkowskiego (Instytut Historii Sztuki UŁ).

Brazylijski architekt Oscar Niemeyer był jednym z czołowych przedstawicieli ruchu nowoczesnego. W swej twórczości łączył doświadczenia europejskiego modernizmu i charakterystyczną, południowoamerykańską zmysłowość. Efektem były budynki o organicznych formach inspirowane krajobrazem Brazylii. Zaprojektowany przez Niemeyera na początku lat 40. zespół Pampulha w Belo Horizonte to zespół modernistycznych brył wzniesionych wokół sztucznego jeziora - wyjątkowe połączenie architektury, architektury krajobrazu oraz sztuki nowoczesnej. W skład założenia wchodziło kasyno, sala balowa, klub jachtowy, hotel i kościół. Architekt w pełni wykorzystał możliwości, jakie dawał żelbet, a budynki zdają się falować i powtarzać miękkie kształty linii brzegowej czy okolicznych wzgórz.


O PRELEGENCIE

Enrique Madia jest argentyńsko-amerykańskim architektem, nauczycielem akademickim, krytykiem i teoretykiem architektury. Wykładał na uczelniach w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Południowej (Faculty of Architecture Design and Urbanism and University of Belgrano in Argentina, Tulane University i Loyola University in New Orleans, Florida Atlantic University, Florida International University, University of Miami, Metro Dade Community College i Broward Community College).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy