Reklama

Reklama

Koncert klasyków w Filharmonii Łódzkiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koncert klasyków w Filharmonii Łódzkiej - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Koncert klasyków rosyjskich przygotowała na najbliższy piątek Filharmonia Łódzka. Kto wystąpi tym razem w głównej roli?

Reklama

Musorgski i Czajkowski ponadczasowi

Program koncertu wypełni tym razem muzyka dwóch znakomitych kompozytorów rosyjskich: Modesta Musorgskiego i Piotra Czajkowskiego.

Musorgski, podobnie jak wielu innych artystów rosyjskich, nawiązał w swoim dziele do czasów wielkiego kryzysu państwowości rosyjskiej, tzw. Wielkiej Smuty (1605-1613) oraz poprzedzającego ją okresu. Bohaterem jego opery jest Borys Godunow – władca wybitny acz pechowy, który utaracił po kilkunastu latach pomyślności polityczne znaczenie. Kompozytor wprowadził do libretta opery motyw zabójstwa, które walczący o tron Godunow miał popełnić na małoletnim synu Iwana Groźnego – Dymitrze, zadbał również o wątek miłosny. „Borys Godunow” to dzieło przełomowe tak pod względem treści, jak i formy muzycznej. Chociaż jest to fresk historyczny, jego przesłanie – trudny los ludu i brutalne poczynania władzy – pozostaje wciąż uniwersalne.

Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŁ poprowadzi Paweł Przytocki, a jako solista wystąpi bas Peter Migunov, artysta moskiewskiego Teatru Bolszoj.
W drugiej części wieczoru usłyszymy VI Symfonię h-moll Piotra Czajkowskiego, jego ostatnie, niezwykle subiektywne dzieło, które artysta ukończył na kilka miesięcy przed śmiercią, określane jest mianem symfonii „Patetycznej”. Muzyka oscyluje tutaj między dwoma biegunami: liryzmem i dramatyzmem.

Koncert Symfoniczny
13 grudnia 2019 / piątek / 19.00


Źródło: Filharmonia Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy