Reklama

Reklama

Koncert Symfoniczny inny niż zwykle

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koncert Symfoniczny inny niż zwykle - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź To będzie koncert, w którym weźmie udział jedynie sekcja smyczkowa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, ale nie wystąpi na scenie sama...

Reklama

Koncert Symfoniczny inny niż zwykle

Tomasz Gołębiewski zasiądzie przy pierwszym pulpicie skrzypiec i jednocześnie będzie prowadził zespół, pełniąc rolę dyrygenta. W programie usłyszymy Koncert fortepianowy A-dur KV 414 W.A. Mozarta, utrzymany w intymnej, kameralnej atmosferze. Obok dwóch sąsiednich utworów tej formy, także skomponowanymi w Wiedniu, koncert ten tworzy, jak pisał Mozart, "szczęśliwe połączenie między zbyt łatwym a zbyt trudnym; są bardzo błyskotliwe, przyjemne dla ucha, naturalne, lecz nie jałowe. Jest w nich także kilka fragmentów, które zadowolą tylko koneserów, lecz i one napisane są tak, by mniej uczeni też odczuli przyjemność, choćby i nie wiedząc, dlaczego".
Utwór ten wykona 13-letni Ryan Martin Bradshaw, niezwykle utalentowany słowacki pianista. Ma już w swoim dorobku wiele nagród, a latem ubiegłego roku zajął pierwsze miejsce w swej grupie wiekowej na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni.

Oprócz Koncertu Mozarta w programie znalazły się inspirowane muzyką dawną i ludową utwory na orkiestrę smyczkową, które zostały skomponowane przez twórców różnych epok: suita "Z czasów Holberga" Edwarda Griega, powstała w 1884 r. z okazji dwusetlecia urodzin duńskiego pisarza Ludwiga Holberga i nawiązuje do kultury jego czasów; "Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową" Krzysztofa Pendereckiego, zostały napisane pierwotnie jako muzyka filmowa. Z kolei "Orawa" Wojciecha Kilara, inspirowana jest folklorem podhalańskim i należy do "tatrzańskich" dzieł tego kompozytora.

Przed koncertem,o godz. 18.15, FŁ zaprasza na spotkanie, w trakcie którego o muzyce i muzykach opowie Andrzej Sułek.

Tego wieczoru można będzie skorzystać z bawialni dla dzieci. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

O godz. 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Samotność skały".

Koncert Symfoniczny
24 stycznia 2020 / piątek / 19.00


Źródło: Filharmonia Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy