reklama
reklama

Koniec z procederem „cofania” liczników w pojazdach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koniec z procederem „cofania” liczników w pojazdach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW ostatnim czasie weszła w życie zmiana w ustawie Prawo o ruchu drogowym, dotycząca wymiany drogomierzy w pojazdach. Stanowi ona uzupełnienie wprowadzonej wcześniej nowelizacji Kodeksu karnego, wprowadzającej nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań drogomierza, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zlecenia dokonania zmiany wskazań drogomierza lub ingerencji w prawidłowość pomiaru innej osobie. 
reklama

Powyższe zmian w sposób zdecydowany zmierzają do wyeliminowania z obrotu gospodarczego podmiotów czerpiących korzyści majątkowe z procederu polegającego na zmianie wskazań drogomierzy w pojazdach samochodowych (warsztaty oferujące tego rodzaju usługi, nieuczciwi sprzedawcy). 

!reklama!

Do czasu wprowadzenia zmian działanie polegające na cofnięciu wskazań drogomierza nie uzasadniało bytu przestępstwa. Dopiero podjęcie tego działania celem wprowadzenia nabywcy pojazdu w błąd co do jego rzeczywistego stanu technicznego, a co za tym idzie, do sprzedania pojazdu za wyższą cenę, niż zostałby sprzedany przy wyższym wskazaniu licznika, potencjalnie wypełniało znamiona oszustwa. Jednak wykazanie wszystkich wskazanych powyżej przesłanek w praktyce było niezwykle trudne.

reklama

Dzięki wprowadzonym zmianom, odpowiedzialności karnej podlegać będzie osoba, która dopuszcza się następujących czynów (art. 306a § 1–3 Kodeksu karnego):

zmiany wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego,

ingerencji w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu mechanicznego,

zlecenia innej osobie zmiany wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencji w prawidłowość pomiaru takiego drogomierza.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, co do zasady zabrania wymiany drogomierza. Jedynymi sytuacjami dopuszczającymi taką wymianę będzie uszkodzenie drogomierza uniemożliwiające jego dalsze poprawne działanie lub konieczność wymiany elementu pojazdu, a wraz z nim drogomierza, w przypadku, gdy drogomierz jest konstrukcyjnie nierozerwalnie związany z wymienianym elementem, a wymiana tego niesprawnego elementu bez wymiany drogomierza jest technicznie niemożliwa.

reklama

Tak więc jedynym sposobem zmiany wartości wskazań drogomierza będzie jego wymiana, która jednak winna zostać udokumentowana w historii pojazdu.

Dodatkowo organy takie jak Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i Służba Celna, w toku wykonywania swoich działań, są uprawione do zapisywania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe i porównywania z danymi zapisanymi w historii pojazdu. Pomimo krótkiego okresu obowiązywania przepisów, skala ujawnionych działań polegających na zmianie wskazań drogomierza w pojazdach jest olbrzymia, a u rekordzistów stwierdzono korekty sięgające setek tysięcy kilometrów.

Jeżeli chodzi o uprawnienia osób, które nabyły pojazd, w którym dokonano modyfikacji wskazań drogomierza, o charakterze cywilnoprawnym, nowelizacja nie wprowadza istotnych zmian. Nadal w takiej sytuacji przysługiwać będą przede wszystkim roszczenia oparte o przepisy o rękojmi przy sprzedaży.

reklama

Osoba, która nabyła pojazd z wskazaną powyżej modyfikacją, będzie miała możliwość dokonać dalszej sprzedaży takiego pojazdu, istotne w tym przypadku będzie rzetelne poinformowanie nabywcy o tym fakcie i odpowiednie obniżenie ceny z tego tytułu.

Materiał powstał we współpracy
z Kancelarią Radców Prawnych Primo Lege
Ossowski Tosik Kuniewski
spółka komandytowa.

primolege.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama