Reklama

Reklama

Koronawirus Łódź. Wariant Delta wkracza do Polski. A zaszczepionych ciągle za mało!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Koronawirus Łódź. Wariant Delta wkracza do Polski. A zaszczepionych ciągle za mało! - Zdjęcie główne

Koronawirus Łódź. Wariant Delta wkracza do Polski. A zaszczepionych ciągle za mało! (fot. WSSE Łódź)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Koronawirus Łódź. Laboratorium medyczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi wdrożyło technologię, która ma pozwolić na wykrywanie różnych wariantów koronawirusa, w tym wariantu Delta. To ważne informacje, bowiem w województwie łódzkim w pełni zaszczepionych jest jedynie 1/3 mieszkańców. To, zdaniem ekspertów, za mało, by uniknąć zagrożenia czwartą falą epidemii. 

Reklama

Koronawirus Łódź. Wariant Delta wykryty w WSSE w Łodzi

Laboratorium medyczne Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi wdrożyło technologię nanoporowego sekwencjonowania genomu koronawirusa SARS-CoV-2, która ma pozwolić na wykrywanie różnych wariantów koronawirusa, w tym wariantu Delta. 

!reklama!

- Udało nam się od razu w pierwszym momencie wykryć wariant Delta. To wariant alarmowy - informuje Urszula Sztuka-Polińska, Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Nasze działanie jest bardzo istotne dla zdrowia publicznego, ponieważ nie wiemy dokładnie jak te warianty będą się rozwijały w Polsce - dodaje.

Warto wspomnieć, że w województwie łódzkim jedną dawką zaszczepionych jest około 2 mln osób, a pełną dawką jedynie około 900 tysięcy. To raptem 38% społeczności naszego regionu.

- Co najmniej drugie tyle musi się zaszczepić, by mówić o odporności stadnej - podkreśla Urszula Sztuka-Polińska.

- Wydaje się że wariant Delta jest zdecydowanie bardziej zakaźny, co potwierdza fakt, że wypiera on inne warianty z niektórych środowisk - informuje Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Polecamy: Koronawirus Łódź. Pierwszy przypadek wariantu Delta koronawirusa w Łodzi potwierdzony!

Koronawirus Łódź. Restauracje, kina i teatry tylko dla zaszczepionych?

Jak zdradził Główny Inspektor Sanitarny, obecnie w polskim rządzie omawiane są różne scenariusze, mające na celu zachęcenie Polaków do szczepień.

- Wszystkie szczepionki chronią nas przed mutacjami koronawirusa. W świetle rozmów ze specjalistami uważam, że jest to kwestia indywidualna i wynika z tego, jak nasz organizm zareaguje na szczepionkę. Żadna szczepionka nie chroni nas w 100%, ale dają nam one niemal pewność tego, że jak już się zakazimy, to przejdziemy przez to łagodnie - mówi Krzysztof Saczka. 

Ministerstwo Zdrowia wraz z Radą Medyczną analizuje sytuację. Prowadzone są działania promocyjne, mające na celu przekonanie osób do szczepień, choć w Polsce szczepienia nie są obowiązkowe. 

- Przygotowane są różne analizy. Jestem jak najdalszy od tego, byśmy dzielili społeczeństwo, ale z drugiej strony wiemy, że, dzięki medycynie, jedynym antidotum, które może nam pomóc powrócić do normalnosci, są szczepienia. Obserwujemy to, jak sytuacja wygląda w innych krajach - zdradził Saczka.

Główny Inspektor Sanitarny zaznaczył, że może dojść do tego, że w Polsce zostaną wdrożone takie zasady, by osoby zaszczepione nie były narażone na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione. Mowa między innymi o obostrzeniach, które obowiązują na przykład we Francji, a więc o zakazie wejścia do restauracji czy muzeum bez ważnego paszportu covidowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy