Reklama

Reklama

Kościół w Mileszkach. Pieniądze i... ludzkie szczątki. Niespodziewane odkrycia podczas odbudowy świątyni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kościół w Mileszkach. Pieniądze i... ludzkie szczątki. Niespodziewane odkrycia podczas odbudowy świątyni - Zdjęcie główne

Rada Osiedla Mileszki poinformowała o rozpoczęciu prac nad odbudową zabytkowego, drewnianego kościoła (fot. Urząd Marszałkowskie Województwa Łódzkiego) |wiadomości łódzkie | Łódź | TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zabytkowy kościół w Mileszkach doszczętnie spłonął sześć lat temu. Na początku maja parafia poinformowała o rozpoczęciu prac nad rekonstrukcją drewnianej świątyni. Odbudowę obiektu poprzedziły jednak prace archeologiczne na terenie placu kościelnego, które ujawniły m.in. dobrze zachowane ludzkie szczątki.

Reklama

Rekonstrukcja kościoła w Mileszkach. Co ujawniły badania terenu?

!reklama!

Rekonstrukcja kościoła rozpoczęła się 15 kwietnia 2021 roku. Podczas badań archeolodzy odkryli ponad 50 miejsc pochówku, w większości zlokalizowanych w okolicach ołtarza kościoła. Odnalezione szczątki zostaną wkrótce poddane badaniom antropologicznym, które pozwolą zidentyfikować wiek i płeć zmarłych osób.  

Rada osiedla poinformowała, że to nie wszystkie znaleziska odkryte podczas badań. Prace terenowe ujawniły również drobne przedmioty takie jak dewocjonalia czy pieniądze.  

„Szacuje się, że do końca 2022 roku uda się uzyskać stan surowy zamknięty rekonstruowanej świątyni. Zostanie ona wyposażona w nowoczesny system ogrzewania podłogowego. Do powszechnego użytku wiernych kościół zostanie oddany najprawdopodobniej jeszcze w 2023 roku, pod warunkiem, że do tego czasu uda się go wyposażyć we wszystkie niezbędne elementy, takie jakie jak ołtarz główny, ławki czy nagłośnienie.” – podaje Rada Osiedla Mileszki.

Polecamy: Prace na ul. Frezjowej w Łodzi zakończone. Jakie kolejne remonty czekają osiedle Mileszki? [Zdjęcia]

Pożar zabytkowego kościoła w Mileszkach. Ogień doszczętnie strawił świątynię

Nowy kościół ma być wierną kopią starego.  Pierwotne plany rekonstrukcyjne obiektu zakładały nawet sztucznie postarzanie drewna, by jak najwierniej odtworzyć wygląd świątyni sprzed pożaru. 

Kościół w Mileszkach w formie, która przetrwała do 2015 roku powstał w 1775 r. Zbudowany był z bali modrzewiowych kryty gontem.  Tragiczny pożar wybuchł 31 sierpnia 2015 r. nad ranem. Prawdopodobnie nastąpiło zwarcie instalacji elektrycznej. W kościele spłonął dach i większa część ścian. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy