Reklama

Reklama

Kościoły w Polsce na Wielkanoc będą otwarte. Episkopat apeluje do proboszczów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kościoły w Polsce na Wielkanoc będą otwarte. Episkopat apeluje do proboszczów - Zdjęcie główne

Kościoły w Polsce będą otwarte na Wielkanoc. Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują jednak do księży (fot. mat. PAP)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź O bardzo poważne podejście do obowiązującego limitu liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, zaapelowali do wszystkich księży proboszczów we wspólnym komunikacie minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Kościoły w Polsce będą otwarte na Wielkanoc. Ministerstwo Zdrowia i Episkopat apelują jednak do księży

Apel ten, jak podkreślili szef MZ i sekretarz generalny KEP w komunikacie, wynika z troski o życie i zdrowie wiernych.

- Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Nie można pozostawać obojętnym wobec rosnącej liczby zakażeń – wskazali Niedzielski i bp Miziński.

!reklama!

- Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych – zaznaczyli Niedzielski i bp Miziński.

- Przestrzegając ich, wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego – czytamy w komunikacie MZ i KEP.

Apel o poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach, do wszystkich księży proboszczów zostanie poparty pismem skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

- Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – podkreślili autorzy komunikatu.

Według najnowszych obostrzeń (więcej tutaj) w kościołach obowiązuje limit wiernych – maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. 

W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Polecamy: Na horyzoncie widać już koniec remontu al. Śmigłego-Rydza. Znamy termin zakończenia budowy [zdjęcia]

Transmisja z uroczystości Triduum Paschalnego z katedry w Łodzi

W poniedziałek 22 marca Tomasz Trela, wybrany do sejmu z łódzkiej listy Lewicy, zaapelował, by uroczystości wielkanocne były transmitowane w telewizji, radiu i internecie.

Jak się dowiedzieliśmy, proponowane przez posła Trelę rozwiązanie znalazło zastosowanie w przypadku łódzkiej archidiecezji. 

Ks. Paweł Kłys zdradził, że uroczystości Triduum Paschalnego celebrowane przez abp. Grzegorza Rysia będą transmitowane za pośrednictwem telewizji oraz internetu.

- Możemy zapewnić, że TVP3 Łódź będzie transmitowała uroczystości Triduum Paschalnego z naszej łódzkiej katedry. Dzięki temu będzie można byłoby w nich uczestniczyć nawet w przypadku zamknięcia świątyni - mówi ks. Paweł Kłys. 

Nie jest tajemnicą, że nauczania metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia chętnie słuchają nie tylko mieszkańcy województwa łódzkiego, a stacja TVP3 Łódź dostępna jest jedynie w naszym regionie. 

Dlatego też archidiecezja łódzka planuje przeprowadzić transmisję z uroczystości za pośrednictwem swojego kanału na platformie YouTube.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy