Reklama

Reklama

Krajowa Sieć Kardiologiczna w Łódzkiem. Szybszy dostęp do specjalisty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Krajowa Sieć Kardiologiczna w Łódzkiem. Szybszy dostęp do specjalisty - Zdjęcie główne

Dzięki sieci chory ma w ciągu 30 dni trafić do specjalisty | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Województwo łódzkie dołącza do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Reklama

Program ma na celu przyspieszyć drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Chorzy mają w ciągu 30 dni trafiać do specjalisty, aby rozpocząć leczeni w ośrodku specjalistycznym.

Krajowa Sieć Kardiologiczna w Łódzkiem. Szybszy i łatwiejszy dostęp do specjalisty 

Tomasz Bocheński, wojewoda łódzki, informuje, że dzięki temu pacjenci z chorobami serca mają szansę na szybszą i lepiej skoordynowaną diagnostykę i specjalistyczną opiekę.  - To duży krok ku polepszeniu bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa - mówi. Jak dodał, w Łodzi sieć działać będzie w o dwóch szpitalach – Biegańskiego i uniwersyteckim WAM.

 - Co jest ewenementem w skali kraju. Mamy też szpitale w Zgierzu, Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim oraz szpital w Radomsku. Dzięki temu całe województwo pokryte jest tymi wysokimi świadczeniami

– podkreśla wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Dodatkowo, na poziomie I planuje się włączyć kilkadziesiąt poradni POZ i kardiologicznych.

Anna Lider, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ, wskazuje kilka istotnych korzyści dla pacjentów w związku z wejścia sieci. Oprócz skróconego czasu, w którym chory trafi do specjalisty, jest to jeszcze diagnostyka i leczenie zgodne z wytycznymi przygotowanymi przez grono ekspertów kardiologów specjalnie na potrzeby programu pilotażowego, opieka stała dedykowana osoba, która dba o każdy krok pacjenta w sieci. Ponadto pacjent w ramach programu może zostać skierowany na hospitalizację.

Dzięki współpracy koordynatorów leczenia z różnych Ośrodków, pacjentowi proponowane jest miejsce i termin hospitalizacji. Możliwość przeprowadzania diagnostyki i leczenie w poradniach przyszpitalnych, zmniejsza i ogranicza ilość hospitalizacji. W celu bezpieczeństwa i ograniczenia stresu pacjentowi, wiele badań wykonywanych jest w warunkach ambulatoryjnych, ew. w ramach pobytów jednodniowych

 - wylicza. 

Te jednostki chorobowe kwalifikują nas do leczenia w sieci 

Pilotaż sieci kardiologicznej trwa już od roku. Jako pierwsze województwo testuje go Mazowsze. Dotychczas do programu zakwalifikowało się  ponad 2,6 tys. osób
Program pilotażowy został rozszerzony o kolejne województwa i będzie dostępny dla chorych z: Mazowieckiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego, Śląskiego oraz Małopolskiego. Oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalisty oraz profesjonalnej terapii dla kolejnych blisko 160 tys. osób do końca 2024 r. Anna Leder informuje, że decyzję o zgłoszeniu do diagnostyki i  leczenia w ramach Sieci Kardiologicznej dokonuje lekarz w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, poradni kardiologicznej, oddziale o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który ma podpisane Porozumienie o współpracy. Następnie przeprowadzana jest kwalifikacja do programu przez lekarza specjalistę we współpracującej przychodni kardiologicznej.   - Warunkiem zgłoszenia pacjenta jest wstępne rozpoznanie jednej z 4 jednostek chorobowych. Jest to ciśnienie tętnicze oporne i wtórne, niewydolność serca, nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia, wady serca zastawkowe - informuje rzecznik łódzkiego funduszu. 

Zgłoszenia może dokonać lekarz ze współpracującej w ramach Sieci placówki. Po zgłoszeniu pacjenta do programu, przeprowadzana jest kwalifikacja w poradni
kardiologicznej. Pierwsza wizyta u kardiologa, co do zasady, powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu. Poza wstępnym rozpoznaniem wymaganym do kwalifikacji pacjenta, przy określonych jednostkach chorobowych wymagane jest spełnianie określonych parametrów medycznych.

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 14, 2023

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy