Reklama

Reklama

Księży Młyn odzyskuje historyczny wygląd. Rusza kosztowny remont kilkudziesięciu budynków mieszkalnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Urząd Miasta Łodzi zapowiada wielkie prace modernizacyjne na Księżym Młynie. Do 2023 roku magistrat planuje odnowić 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Celem jest przywrócenie legendarnemu łódzkiemu osiedlu pierwotnego wyglądu.

Reklama

 Księży Młyn zyska kolejne miejsce, miejsce spotkań nie tylko z kulturą, ale również z dobrym winem i kuchnią.

!reklama!

- Do 2023 roku wyremontujemy 47 budynków mieszkalnych i gospodarczych łącznie za kwotę 110 mln złotych. Dzięki pracom, które prowadzimy zabytkowe osiedle do roku 2023 odzyska historyczny wygląd już w 80 proc. To miejsce jest jednym z naszych ulubionych, między innymi z uwagi na klimat, który tworzą nie tylko zabytkowe famuły, ale przede wszystkim mieszkańcy tego miejsca. Doskonałym tego przykładem jest Klub Księży Młyn, czyli zupełnie nowe miejsce na mapie  Łodzi – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Księży Młyn atrakcyjny turystycznie

- Nowe miejsce na Księżym Młynie, to będzie atrakcja dla mieszkańców Łodzi, ale będzie to również atrakcja turystyczna. Będziemy WINOTEKĄ, która oczywiście serwuje wina, ale będziemy mieć w ofercie również dania kuchni łódzkiej. Klub Księży Młyn to będzie miejsce wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, ale nie zabraknie spotkań  somelierami i przedstawicielami winnic. Planujemy wystawy dzieł sztuki, spotkania z literaturą i muzyką. To będzie miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje Dorota Dąbrowska, najemczyni, właścicielka WINOTEKI 

Obecnie w budynku klubu Księży Młyn przy ul. Tymienieckiego 32 prowadzone są prace wykończeniowe i aranżacyjne. Klub zacznie działalność jak tylko zakończy się pandemia.

Remont kultowego łódzkiego osiedla trwa od 20212 roku. W ramach pierwszego etapu modernizacji  Księżego Młyna udało się kompleksowo wyremontować 5 budynków, w tym charakterystyczny "drewniak" przy ulicy Przędzalnianej 91. Powstało również 13 pracowni artystycznych. Zmodernizowany został też Koci Szlak, który w dalszym ciągu ułożony jest z kocich łbów, a chodniki wykonane zostały z piaskowca. Wzdłuż drogi stanęły nowe latarnie, które wyglądem przypominają dawne latarnie gazowe. Koszt inwestycji w pierwszym etapie wyniósł 19 mln złotych.

Jak się zmieni Księży Młyn do 2023 roku?

Dzięki realizacji szeregu inwestycji okolica stanie się miejscem, w którym chętnie będą przebywać mieszkańcy a także turyści. Gruntownie wyremontowanych i kompleksowo przebudowanych zostanie 47 budynków, w tym budynki wielorodzinne przy ul. Księży Młyn 1, 2, 3, 5, 8, 9, 10, ul. Przędzalnianej 49, 51, 59, 61, 63, 67 oraz Fabrycznej 21, budynki gospodarcze przy ul. Księży Młyn 1, 3, 5, ul.  Przędzalnianej 49, 51 i 57 oraz ul. Fabrycznej 21; budynki niemieszkalne przy ul. Księży Młyn 7, 9, 11a, ul. Tymienieckiego 32 /Księży Młyn 2, ul. Przędzalnianej 57 i 91, a także budynki dawnych konsumów przy ul. Księży Młyn 14 i 16. 

Mieszkania zostaną  wyposażone w samodzielną kuchnię lub aneks kuchenny oraz łazienkę. Dzięki modernizacji poprawi się standard i jakość życia w budynkach mieszkalnych, a także możliwe będzie wprowadzenie nowych funkcji. Również podwórza zostaną przebudowane i wzbogacone o nową zieleń.

Zielony Księży Młyn

Poprawiona zostanie jakość i estetyka przestrzeni publicznych. Pojawią się nowe ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady i psie nieczystości oraz pompy wodne, zagospodarowane zostaną drogi wewnętrzne oraz zieleń, a na terenie byłej bocznicy kolejowej pojawi się ciąg pieszo-rowerowy. Zwiększy się bezpieczeństwo dzięki modernizacji i rozbudowie istniejącego oświetlenia, a także instalacji nowych punktów monitoringu miejskiego. Powstanie dużo nowej zieleni – pojawią się drzewa, krzewy, pnącza, rabatki kwiatowe i trawniki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy