Reklama

Reklama

Kto haniebnie zanieczyścił chemikaliami rzekę Olechówkę? Sprawca wykryty [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 14 sty 2020 14:53
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Pracownicy Zarządu Wodociągów i Kanalizacji zidentyfikowali sprawcę zanieczyszczenia chemikaliami wód rzeki Olechówki przepływającej przez południowe krańce Łodzi.

Skażenie wody, do którego doszło w rzecze Olechówce, doprowadziło do zniszczenia życia biologicznego. Jak okazało się po poszukiwaniach i znalezieniu sprawcy, chemikalia pochodziły ze zrzutu ścieków z samochodu asenizacyjnego do kanału deszczowego. Stamtąd toksyczne nieczystości trafiły do rzeki Olechówki.

Pracownicy ZWiK namierzyli jedną z firm zajmujących się utylizacją ścieków w jednej z podoczyszczalni wód deszczowych przy ul. Tomaszowskiej w Łodzi. Odnaleziono studzienkę kanalizacyjną, do której zrzucano nieczystości z beczkowozu. Sprawców przyłapano na gorącym uczynku, po czym na miejsce została wezwana policja oraz urzędnicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Z miejsca zostały także pobrane próbki do analizy laboratoryjnej.

Przypomnijmy, że zrzucanie zawartości zbiorników samochodów asenizacyjnych dozwolone jest wyłącznie w zlewni przy ul. Sanitariuszek. Czynność ta wykonana w każdym innym miejscu jest przestępstwem. ZWiK wypowiedział firmie-sprawcy zdarzenia umowę na odbiór ścieków w trybie natychmiastowym, wniósł do Prezydenta Miasta wniosek o odebranie zezwolenia na prowadzenie działalności odbioru i transportu nieczystości ciekłych. ZWiK będzie także domagał się odszkodowania za zniszczenie podoczyszczalni wód deszczowych przy rzece Olechówce i poniesienia kosztów utylizacji szkodliwych dla środowiska ścieków.

ZWiK w Łodzi posiada specjalistyczny sprzęt do wykrywania nielegalnych zrzutów ścieków, w tym samojezdne roboty z kamerami do monitoringu kanałów, autosamplery do samoczynnego poboru próbek oraz profesjonalne laboratorium do analiz ścieków. Ważne jest także, że pracownicy ZWiK posiadają wieloletnie doświadczenie i doskonałą znajomość łódzkiej sieci kanalizacyjnej liczącej 2000 km. Jednocześnie pracownicy apelują, aby zgłaszać wszystkie nielegalne działania związane z wprowadzaniem do sieci kanalizacyjnej niedozwolonych ścieków: do studzienki kanalizacyjnej, wpustu ulicznego czy bezpośrednio do rzeki czy rowu melioracyjnego. W takiej sytuacji należy skontaktować się ze służbami miejskimi: Strażą Miejską, ZWiK (tel. alarmowy 994), Policją lub Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Źródło: ZWiK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy