Skwer przed dworcem Łódź Fabryczna to problem znany od lat.
Kto odpowiada za skwer przed dworcem Fabrycznym w Łodzi?
Mieszkańcy ulicy Węglowej kojarzą go głównie z graffiti, brakiem śmietników oraz panujących wokół brudem. Trudno się nie dziwić, że właśnie tak wygląda otoczenie przed najdroższym dworcem kolejowym w Polsce.Zdjęcia i opis tego miejsca wysłaliśmy zarówno do PKP S.A., jak i PKP PLK oraz Urzędu Miasta Łodzi.
fot. Tomasz Śliwiński | stan na 20 lutego 2024 r.
Pierwszą odpowiedź otrzymaliśmy już następnego dnia po wysłaniu zapytania z biura prasowego PKP SA, czyli byłego zarządcy dworca Łódź Fabryczna.
W odpowiedzi czytamy, że za naniesienia odpowiada Urząd Miasta Łodzi, a miejsca „ozdobione” graffiti do aktualnego zarządcy dworca tj. PKP PLK.
- Prezentowany na zdjęciach skwer znajduje się częściowo na terenie pozostającym w zasobach PKP S.A., jednak spółka nie odpowiada za jego bieżące utrzymanie, ponieważ naniesienia znajdujące się na nim należą do samorządu miejskiego. Skwer ten został stworzony w ramach kompleksowej przebudowy stacji i dworca Łódź Fabryczna, a jego realizacja – zgodnie z trójstronnym porozumieniem – została sfinansowana przez miasto. Niektóre z elementów pomalowanych graffiti stanowią wentylację należącą do obecnego zarządcy dworca
- informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.
Po ponad tygodniu od wysłania zapytania o stan skweru do Urzędu Miasta, magistrat zorganizował konferencję, w której pochwalono się montażem nowych śmietników w miejscach wybranych przez mieszkańców oraz zapowiedziano, że dzięki temu Łódź będzie jeszcze czystsza.
fot. Tomasz Śliwiński | Wygląd skweru pomiędzy ul. Węglową a al. Rodziny Grohmanów - stan na 7.03.2024 r.
Co dalej ze skwerem w Nowym Centrum Łodzi?
Nowe śmietniki pojawiły się na terenie całej Łodzi. Czy staną także na skwerze przed dworcem Fabrycznym?O to, czy mieszkańcy mogą liczyć na reakcję w sprawie brudu i zaniedbania w tym miejscu spytaliśmy Małgorzatę Moskwę-Wodnicką, wiceprezydent Łodzi, która nadzoruje kwestie dotyczące gospodarki odpadów komunalnych i oczyszczania miasta.
W odpowiedzi usłyszeliśmy, że sprawa skweru była zgłaszana już kilka lat temu.
- My od dłuższego czasu, jeszcze jak wojewodą był pan minister Rau (lata 2015-2019 – przyp.red.) wysyłaliśmy pismo jako Wydział Gospodarki Komunalnej, ponieważ jest takie miejsce, o którym pan mówi, gdzie wiemy, że to jest teren PKP. My prosiliśmy o uprzątnięcie tego terenu, bo jest cienka granica między naszą działką a działką PKP. Ja to sprawdzę, ale myślę, że to jest właśnie ten teren, o którym pan redaktor mówi i tam stosowne pisma do nadzorców tej działki PKP były wysyłane
- odpowiedziała wiceprezydent Łodzi.
Kilka godzin po spotkaniu otrzymaliśmy także odpowiedź na maila wysłanego do Biura Rzecznika Prasowego Prezydent Łodzi. Na odpowiedź czekaliśmy osiem dni.
- Wszystkie tereny, które należą do miasta, są na bieżąco sprzątane. Regularnie informujemy też PKP o konieczności uprzątnięcia odpadów z działek do nich należących. Zlecenie na usunięcie graffiti zostało wydane jeszcze w grudniu, ściany będą odmalowane tak szybko, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne
- informuje Biuro Rzecznika Prasowego Prezydent Miasta Łodzi.
Trzecią odpowiedzią, którą otrzymaliśmy, było stanowisko obecnego zarządcy dworca, czyli PKP Polskich Linii Kolejowych. Na odpowiedź czekaliśmy 10 dni.
Zaniedbany skwer przed dworcem kolejowym Łódź Fabryczna - kto za niego odpowiada?
Z treści otrzymanego maila dowiadujemy się, że skwer rzeczywiście ma trzech zarządców, ale każdy z nich ma praktycznie inną część. Ważną informacją jest wystawienie zlecenia na usunięcie graffiti w przejściu prowadzącym do dworca.
- Wskazane miejsce ma trzech zarządców, tj. Miasto Łódź, PKP SA i PLK SA. Do PLK SA należą zdewastowane żaluzje wentylacyjne i wejście do zaplecza technicznego w południowo-wschodniej części skweru. Uszkodzenia spowodowane przez wandali zostały naprawione. Zlecone zostało usunięcie graffiti. PLK SA za każdym razem interweniuje ws. aktów wandalizmu. Tego rodzaju zdarzenia są natychmiast zgłaszane na policję
- mówi Rafał Wilgusiak, biuro prasowe PKP Polskich Linii Kolejowych.
Aby sprawdzić, co udało się naprawić, wybraliśmy się na miejsce.
Jest reakcja na zdewastowane przejście przy skwerze w Nowym Centrum Łodzi
Główną zmianą jest odmalowanie przejścia łączącego skwer z parkingiem pod estakadą al. Rodziny Scheiblerów. Poniżej porównanie luty i marzec 2024 r.
Udało się odmalować także fragmenty ścianek przy nasypie z obu stron. Pozostałe miejsca skweru wciąż wymagają naprawy, np. schody zarówno od strony ul. Węglowej, jak i al. Rodziny Grohmanów. Przez cały czas brakuje także śmietnika.
Poniżej galeria zdjęć wykonana 7 marca 2024 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.