Reklama

Reklama

Kultowy „Niżyński” w Monopolis

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Po raz pierwszy pojawił się na scenie Teatru Jaracza w Lodzi w 2005 roku i miał być pokazany zaledwie kilka razy – jego twórcy obawiali się o trudność podejmowanego w nim tematu, zdecydowanie jak na tamte czasy niemedialnego. Mówienie o chorobie psychicznej ze sceny teatralnej wydawało się przedsięwzięciem o tyle oryginalnym, co ryzykownym.

Od czasu powstanie grany był z sukcesem zarówno w Polsce jak i za granicą przynosząc odtwórcy głównej roli nagrody na międzynarodowych festiwalach teatralnych. W sumie spektakl zdobył ich ponad dwadzieścia – Kamil Maćkowiak otrzymał między innymi Grand Prix za najwybitniejszą kreację aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów MONOKL w Sankt Petersburgu i THESPIS MEDIA AWARD, nagrodę mediów, na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii w Niemczech.

Maćkowiaka genialna gra aktorska i taniec, stworzyły poruszające, sięgające granic wytrzymałości przeżycie teatralne (…). Pełen zachwytu aplauz nagrodził wprost niewiarygodny pokaz aktorskiej siły.
Sabine Tholund, Kilońskie wiadomości

Spektakl doczekał się dwóch wersji językowych /prezentowany był po angielsku i rosyjsku/, 
a na potrzeby poszczególnych scen, na których gościł, przygotowano różne wersje projekcji filmowych będących jego istotnym uzupełnieniem.

Goszcząc na wielu krajowych i zagranicznych scenach teatralnych /między innymi Teatr Carski w Helsinkach, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Narodowy 
w Warszawie/, na dwóch scenach zagościł na dłużej – przez osiem lat prezentowany był 
w Teatrze Jaracza, w którym powstał, a przez dwa lata, już jako spektakl Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka, w Teatrze Polskim im. Szyfmana w Warszawie. Ostatnie pokazy odbyły się dwa lata temu w Teatrze Nowym w Łodzi.

Od dnia premiery, poza licznymi nagrodami, monodram przyniósł odtwórcy głównej roli także wiele pochlebnych recenzji, w których zachwycano się zarówno kunsztem aktorskim Kamila Maćkowiaka jak i jego przygotowaniem tanecznym do tej niezwykle wymagającej roli /aktor jest także dyplomowanym baletmistrzem/.


Nie nazwałabym „Niżyńskiego” tylko monodramem. Kamil Maćkowiak wziął bowiem na swoje barki ciężar podwójny: opowiadania o bohaterze za pomocą sztuki słowa i sztuki tańca. Kto jeszcze z równym talentem, ukończywszy szkołę baletową i wydział aktorski, co już jest ewenementem, potrafi zbliżyć się w takim stopniu do tajemnicy tworzenia.”
Małgorzata Karbowiak, Kalejdoskop


„Aktor wspiął się na wyżyny aktorstwa. (…) Spektakl Zawodzińskiego 
z interpretacją Maćkowiaka jest najpiękniejszym teatrem jednego aktora, jaki widziałem w życiu.”
Witold Kobyłka, Dziennik Teatralny

Maćkowiak wzniósł się na wyżyny scenicznej transformacji. Jego wcielenie się w postać obłąkanego Niżyńskiego może być porównywalne jedynie z kreacją Krystyny Jandy grającej przed laty Marię Callas (…). Kamil Maćkowiak to superinteligentny mag sceniczny (…) trzymający w skupieniu i absolutnej ciszy, bez przerwy, przez dwie godziny zasłuchanych, stłoczonych i zapatrzonych widzów."
Sławomir Pietras, Gazeta Lekarska

„Maćkowiak i Niżyński stali się jednością”
Dawid Nawrocki, Stacja Kultura

Spektakl kilkakrotnie żegnał się z publicznością i jako ten, który na scenę miał już nie powrócić, doczekał się realizacji DVD będącej jego telewizyjną adaptacją. Wydawnictwu towarzyszy przepiękny album ze zdjęciami podsumowującymi bardzo bogatą drogę, a zarazem transformację „Niżyńskiego”, który stał się przedstawieniem kultowym.
Kamil Maćkowiak po dwóch latach przerwy ponownie pojawi się na scenie w roli boga tańca. Powody ku temu są dwa – przypadające właśnie w tym roku piętnastolecie spektaklu oraz nowe miejsce na kulturalnej mapie Łodzi: Scena Monopolis. To właśnie tutaj zamknie się historia „Niżyńskiego”.

Na spektakle zapraszamy 28 i 29 marca oraz 25 i 26 kwietnia, bilety są dostępne na stronie Fundacji Kamila Maćkowiaka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy