Reklama

Reklama

Kultura jest bliskim spotkaniem, choć zdarza się, że jest na wynos. Masterclass z Maestro: Ośrodek Kultury Górna

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Kultura jest bliskim spotkaniem, choć zdarza się, że jest na wynos. Masterclass z Maestro: Ośrodek Kultury Górna - Zdjęcie główne

Kultura jest bliskim spotkaniem, choć zdarza się, że jest na wynos. Masterclass z Maestro: Ośrodek Kultury Górna TuŁódź Łódź Wiadomości łódzkie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W zabytkowej willi Otto Haesslera w Łodzi niedawno został zakończony remont. To, co zewnętrzne, odzyskało dawne piękno i blask. Okazja ku temu była wyśmienita, ponieważ Ośrodek Kultury Górna, który cieszy się lokalizacją w murach szykownej willi, właśnie obchodził jubileusz czterdziestu lat działalności. I wtedy, gdy wszystko zdawało się zmierzać ku radosnemu świętowaniu, pojawił się on - złowrogi COVID-19.

Reklama

Lockdown brutalnie dotknął praktycznie wszystkie sfery życia, także działalność kulturalną. Najbardziej bolesnym ograniczeniem w czasie lockdown’u był brak możliwości spotkań, bezpośrednich rozmów, uczestnictwa na żywo w spektaklach, koncertach czy innych wydarzeniach artystycznych. Zabrakło bezpośredniego, osobistego kontaktu człowieka z człowiekiem. Tymczasem do istoty kultury należy spotkanie - tym bardziej owocne, im bliżej do siebie jego uczestnikom. 

Dla dyrekcji i animatorów z Ośrodka Kultury Górna od początku zamknięcia było oczywiste, że trzeba znaleźć alternatywne sposoby spotkania. Pierwszym i naturalnym skojarzeniem było przeniesienie dotychczasowej aktywności artystycznej i dydaktycznej do internetu. Jednak już na starcie pojawiło się wiele dylematów i wątpliwości. Czy damy radę udźwignąć wyzwania techniczne, czy zapewnimy odpowiednią jakość naszym przedsięwzięciom, czy nie sprowadzimy kultury do poziomu nic nieznaczących postów w mediach społecznościowych? Te i wiele innych pytań dręczyło twórców kultury. Podjęli jednak wyzwanie, postawili sobie jasne cele i wysoko podnieśli poprzeczkę. Zaczęli tworzyć. 

Przestrzeń internetu jest tak elastyczna, że zmieści praktycznie wszystkie dostępne formy wyrazu. Problemem mogą być ograniczenia techniczne i brak wiedzy czy doświadczenia twórców, natomiast przy sprawnym wykorzystaniu dostępnych możliwości okazuje się, że można, z dużym sukcesem, zaprezentować kulturę szerokiemu gronu odbiorców na odpowiednio wysokim poziomie. Tak też uczynili pracownicy Ośrodka Kultury Górna. Zaryzykowali i poszli ówcześnie jedyną możliwą drogą tworząc oryginalny i inspirujący przekaz, któremu nadali celny tytuł „Kultura na wynos”. 

Po rozpoczęciu obostrzeń i zamknięcia w domach okazało się, że spotkania i warsztaty organizowane dla podopiecznych ośrodka, nagle zlikwidowane, były im wtedy szczególnie potrzebne. Dzieci, młodzież, seniorzy - różnorodne grupy dotychczas żywo wypełniające przestrzeń ośrodka nagle zniknęły, wyremontowany piękny gmach świecił pustkami, a jedynym sposobem na tęsknotę spotkania była komunikacja online. Animatorzy, artyści i instruktorzy wzięli byka za rogi i postanowili z energią wejść w przestrzeń cyfrową, która dotychczas była dla nich tylko niewinnym dodatkiem do dynamicznej twórczości analogowej. Teraz trzeba było sprawnie i kreatywnie przekwalifikować się na nowe formy ekspresji cały czas pamiętając, by nie stracić tego, co w kulturze najcenniejsze: jakości i odpowiedniego poziomu artystycznego.

Zapasy z techniką, walka z ograniczeniami, presja czasu i zamknięcia - to wszystko tylko motywowało do dalszych wysiłków. Niewątpliwym motywatorem do kolejnych działań były komunikaty zwrotne napływające od odbiorców. Okazało się bowiem, że w czasie izolacji i opuszczenia, braku alternatywy i zakazu spotkań „Kultura na wynos” była posiłkiem nie tylko strawnym i pożywnym, ale wręcz wyśmienitym i wzbudzającym jeszcze większy apetyt. 

Największe emocje, trema i stres były oczywiście na początku. Potem, gdy już udało się ujarzmić technologicznego potwora można było pozwolić sobie na urozmaicenie repertuaru warsztatów, spotkań i zabaw online. Największe emocje budził pierwszy koncert gitarowy - w napięciu misternie przygotowywany przez całą załogę. Gdy zakończył się sukcesem, komentarzom i dyskusjom nie było końca. Dla organizatorów było to małe-wielkie ponowne odkrycie Ameryki: można działać, można tworzyć, można ogarnąć bezkresną przestrzeń internetu i nadać mu nowy, istotny sens. Tytuł Maestro w  Ośrodku Kultury Górna nabrał nowego znaczenia. Przecież po tym poznaje się mistrza, że nigdy nie przestaje nim być, nawet wtedy, gdy niemożliwe jest osobiste spotkanie z drugim człowiekiem, a kultura jest tylko na wynos. 

Ośrodek Kultury Górna - zobacz dodatkowe materiały

W co się bawić? - PLAC ZABAW TWÓRCZYCH ONLINE

Spotkanie z panią Elżbietą Gorzką-Kmieć, autorką książki „W co się bawić? Inspiracje do zabaw słowem i kostiumem”

Gordonkowe Dzwięki / Kulturalne Kroczki 2020

Zajęć dla najmłodszych

RUCHLIWE TULMISIE - tańce przytulańce

Zajęcia online dla najmłodszych odbiorców kultury i ich rodziców. Warsztat zakłada aktywny udział dzieci i opiekunów.

Kącik czytelniczy w ogrodzie #książkanawynos

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy