Praktyki zawodowe dla osób z trisomią
- Bardzo tu jest fajnie i bardzo mi się podoba
- powiedział naszej reporterce.
To druga edycja akcji firmy Many Mornings, która organizuje praktyki zawodowe dla osób z trisomią. Biorący w niej udział młodzi ludzie, nie tylko w Łodzi, ale również m.in. w Gdyni, Krakowie i Poznaniu, pracują przy sprzedaży skarpet. Żadna z nich nie jest podczas pracy sama, obok wsparcie oferuje inny pracownik. Dostają też wynagrodzenie. To, że chodzi o skarpety, nie jest przypadkiem: ta część odzieży symbolizuje solidarność z osobami z zepołem Downa.
Żeby przestały chować się w domach
- Chcemy, żeby przestały chować się w domach, żeby wychodziły do ludzi i przełamywały bariery
- tłumaczy Tomasz Pacześny z Many Mornings.
- To działa też w drugą stronę: inni mają szansę poznać ludzi z trisomią, porozmawiać, skrócić dystans
- mówi Zdzisław Nowak ze Stowarzyszenia Trisomia 21, która skupia rodziców osób z zespołem Downa.
Społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte
Małgorzata Koszowska ze stowarzyszenia dodaje, że społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte, przyswaja więcej wiedzy, a co za tym idzie - przestaje się bać.
- Często jest tak, że ktoś nie ma złych intencji, wręcz przeciwnie, ale obawia się nawiązania kontaktu, bo może powie coś nie tak i urazi osobę z trisomią
- mówi pani Małgorzata.
Przyjrzeć się pracy pana Marcina i zrobić sobie z nim kilka zdjęć przyjechał wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.