System kaucyjny to mechanizm promujący recykling i ponowne wykorzystanie opakowań. W Polsce zapowiadany jest od dawna. Początkowo zakładano, że kaucję za butelki będziemy płacić od 1 stycznia 2025 roku. Ostatecznie jednak zdecydowano na przełożenie tego terminu.
1 października 2025 roku ma u nas zacząć obowiązywać system kaucyjny. Jak wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, systemem objęte będą opakowania na napoje jednokrotnego użytku: butelki PET o pojemności do 3 litrów i puszki metalowe o pojemności do 1 litra oraz butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
Wysokość kaucji określona została w rozporządzeniu. I tak: 50 groszy zapłacimy za butelki PET i puszki, 1 zł na butelki szklane. Dodatkowa opłata zostanie doliczona do ceny napojów dopiero przy kasie i to we wszystkich sklepach niezależnie od ich powierzchni. Musimy wiedzieć, że opakowania objęte systemem będą odpowiednio oznakowane.
Natomiast takie opakowanie można będzie zwracać w dowolnym punkcie zbiórki. Resort podaje, że ten obowiązek zostanie nałożony na sklepy powyżej 200 mkw., natomiast mniejsze mogą dobrowolnie przystępować do systemu. WAŻNE opakowań nie należy zgniatać przed oddaniem do punktu zbiórki.
Ten dyskont już testuje system kaucyjny. Gdzie zwrócimy opakowania po napojach? Adresy
O systemie kaucyjnym mówi się już od wielu miesięcy, dlaczego cześć sklepów jeszcze przed obowiązkowym startem przystąpiło do tej akcji.Gdzie działa on w Łodzi?
Na przykład w Lidlu. - Lidl Polska jest firmą społecznie odpowiedzialną, która działa w zakresie obszarów określonych w strategii CSR na lata 2020-2025, są to: ochrona klimatu, ochrona zasobów, poszanowanie bioróżnorodności, uczciwe działanie, promocja zdrowia i zaangażowanie w dialog. W naszej strategii ważne miejsce zajmują działania, których celem jest ochrona środowiska naturalnego i dążenie do cyrkularności. Aby przetestować system kaucyjny, udostępniliśmy naszym klientom butelkomaty, do których mogą zwrócić plastikową butelkę - informuje nas Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR.
Od lutego tego roku dyskont rozszerzył prowadzoną zbiórkę o możliwość zwrotu puszek metalowych we wszystkich sklepach objętych testem. - Aktualnie pracujemy nad rozbudową sieci butelkomatów w naszych placówkach na terenie całego kraju. Już teraz możemy podkreślić, że wraz z nadejściem października sieć Lidl Polska będzie gotowa na wprowadzenie systemu kaucyjnego. Do końca drugiego kwartału br. wszystkie nasze lokalizacje będą wyposażone w automaty - podkreśla Aleksandra Robaszkiewicz.
Butelkomaty zlokalizowane są w specjalnych, dobudowanych pomieszczeniach lub wewnątrz sklepu. Ze względu na to, że jest to akcja promocyjna oraz testowa sklep nie pobiera od klientów kaucji. - Do naszych automatów przyjmujemy wszystkie butelki plastikowe po napojach do pojemności 3 l oraz puszki metalowe do 1 l – również od innych producentów i sieci handlowych. Spotykamy się z pozytywnymi reakcjami naszych klientów, ilość zbieranych opakowań w nowo otwartych punkach zbiórki sukcesywnie rośnie w miarę rozszerzenia się świadomości mieszkańców o możliwości zwrotu opakowań. Z pewnością zauważana jest konieczność wyraźnej kampanii edukacyjnej, która wyjaśniałaby cel i zasady systemu kaucyjnego, ponieważ otrzymujemy wiele zapytań o znaczenie zbiórki, dlaczego opakowania nie mogą być zgniecione, czy co się dzieje dalej z zebranymi opakowaniami - przyznaje Aleksandra Robaszkiewicz, dyrektorka ds. Corporate Affairs and CSR.
Aktualnie zbiórkę butelek oraz puszek można przetestować w Łodzi następujących w sklepach:
- Politechniki 30A
- ul. Karolewska 53
- ul. Łagiewnicka 55
- ul. Nowe Sady 1
- ul. Paradna 41
- ul. Dąbrowskiego 17-21
- ul. Tymienieckiego 16B
- ul. Zakładowa 17
- ul. Pomorska 75
- ul. Traktorowa 21
- ul. Gojawiczyńskiej 30
- ul. Zagajnikowa 1
- ul. Wici 3
- ul. Armii Krajowej 41
- ul. Limanowskiego 103/105
- ul. Zana 3/1.
Wielkopowierzchniowe sklepy przygotowują się do oficjalnego startu
Obecnie w ramach przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego ALDI sukcesywnie instaluje butelkomaty. - Mamy już ponad 200 zainstalowanych maszyn, instalacje odbywają się także w łódzkich sklepach. W istniejących sklepach dostosowujemy przestrzeń, aby umożliwić instalację, natomiast w nowych sklepach ALDI butelkomaty instalowane są od razu. Oficjalne uruchomienie odbędzie się zgodnie z harmonogramem, w momencie startu obowiązywania systemu kaucyjnego w Polsce, czyli zgodnie z zapowiedziami - w październiku tego roku - poinformowała nas Luiza Urbańska, z biura prasowego ALDI Polska.System testuje również Biedronka. Na razie poza naszym regionem. - System kaucyjny wiąże się z ogromnymi kosztami dla wszystkich firm na rynku – od zmian w opakowaniach po zakup maszyn do automatycznego zbierania. Obecnie prowadzimy testy w 13 sklepach z 4 dostawcami urządzeń do zbiórki automatycznej w celu wyboru docelowego urządzenia, który w sposób optymalny spełni nasze wymagania. Nieustannie prowadzimy negocjacje i przygotowania do implementacji systemu w całej sieci - przyznaje Bartłomiej Jurowicz, menedżer ds. merchandisingu i powierzchni promocyjnej w sieci Biedronka. Jak dodaje, proces ten wymaga jednak czasu, ponieważ poza wstawieniem samych maszyn, należy również dostosować kwestie związane z IT czy opracować wymagane procedury wewnętrzne.
- Analizy prowadzimy ze szczególnym uwzględnieniem etapu optymalizacji procesów po stronie operacyjnej, w zakresie prowadzenia zbiórki opakowań czy określenia niezbędnego czasu pracy z maszyną, jaki będzie musiał poświęcić pracownik sklepu. Testy mają na celu przygotowanie i sprawdzenie wewnętrznych procesów operacyjnych i szkoleniowych. Obecnie Łódź nie została objęta fazą testów. Natomiast decyzja o rozszerzeniu liczby placówek biorących udział w testach będzie uzależniona od możliwości technicznych naszych placówek i wyników analiz różnych wariantów maszyn - dodaje.
(arch. Biedronka)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.