Reklama

Reklama

Kupujemy mniej, boimy się kryzysu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kupujemy mniej, boimy się kryzysu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Okazuje się, że gros Polaków redukuje wydatki na ubrania, czy jedzenie poza domem. Spowolnienia gospodarczego spodziewa się ponad połowa z nas – wskazuje badanie IRIS Financial Confidence Survey. Mimo to, na tle innych krajów europejskich Polacy pozostają optymistami w sferze sytuacji ekonomicznej i aktualnego stanu polskiej gospodarki.

Reklama

Polacy deklarują, że spodziewają się kryzysu, ale oznaki zwiastujące ewentualne spowolnienie gospodarcze dostrzega tylko 14 proc. respondentów. 34 proc. objętych badaniem uważa, że ogólnie jest gorzej niż w ubiegłym roku.

Idą chudsze czasy?

Ponad połowa ankietowanych liczy się z mogącym nastąpić kryzysem i zaczyna się przygotowywać na gorsze czasy. Aż 56 proc. badanych wprowadziło oszczędności na zakupie ubrań, 52 proc. ograniczyło posiłki poza domem, zaś 33 proc. redukuje wydatki na żywność. Ponadto, 30 proc. zadeklarowało, że oszczędza na lekarstwach.

- Z licznych badań wiemy, że Polacy mają poczucie, że jest ciężko. Mimo że mamy bardzo niski współczynnik bezrobocia, to jednocześnie płace nie rosną tak szybko i Polacy cały czas mają poczucie, że są w tyle za innymi państwami UE, jeżeli chodzi o zarobki - stwierdza Julia Izmałkowa, prezes Izmałkowa Consulting, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Dobre nastawienie Polaków

Jednocześnie okazuje się, że na tle innych krajów europejskich Polacy pozostają optymistami w sferze sytuacji ekonomicznej i aktualnego stanu polskiej gospodarki. Jak zauważa Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia, pod tym względem przewyższamy obywateli krajów postrzeganych jako zamożne, w tym Francji czy Wielkiej Brytanii. - Oczywiście ocena sytuacji zazwyczaj jest subiektywna i w dużej mierze zależy od punktu odniesienia. Ale wyraźnie widać, że pogorszenie sytuacji ekonomicznej we Francji jest odbierane przez Francuzów niemal jako koniec światamówi Czarnecki.

 Źródło: Money.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy