Reklama

Reklama

Legenda Fluxusu przyjedzie do Polski!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Legenda Fluxusu przyjedzie do Polski! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Eric Andersen i Arti Grabowski reinterpretują neoawangardę na Festiwalu Retroperspektywy.

Reklama

Eric ANDERSEN i Arti GRABOWSKI na Festiwalu Retroperspektywy

Sam legendarny Eric Andersen, współtwórca neoawangardowego ruchu, który zmienił oblicze sztuki współczesnej, sprawdzi jak dzisiejsza publiczność reaguje na odważne i absurdalne koncepcje grupy Fluxus? Z Fluxusem związane są nazwiska takie jak John Cage, Joseph Beuys, Yoko Ono, czy Terry Rilley, zaś Marina Abramović podkreśla jego duży wpływ na jej własną twórczość. W trakcie Festiwalu Retroperspektywy już 24 sierpnia Eric Andersen wraz z artystą i performerem dr. Artim Grabowskim zaangażują widzów do współtworzenie spektaklu  „Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów”. Także tego samego dnia odbędzie się otwarte spotkanie z Andersenem.

Zaskakujące akcje i happeningi w przestrzeni publicznej, swobodne przeplatanie sztuki i życia, występy w prywatnych domach, anarchistyczne kwestionowanie zastanych porządków, czarny humor i ironia, łączenie twórców z całego świata w sieci i partyzanckie kolportowanie dzieł sztuki nieoficjalnymi kanałami. Katalog chwytów artystycznych pomysłów i  ruchu Fluxus brzmi tak nowocześnie, że trudno uwierzyć, iż zrodził się w latach 60. i 70. XX w. To właśnie Eric Andersen, prekursor mail art, czyli prac powstających korespondencyjnie, projektów intermedialnych i otwartych dzieł w procesie, podlegających ciągłym przemianom był wówczas jednym z autorów nowego języka sztuki.

Będziemy w Łodzi świadkami właśnie takiej ewolucji i dodawania nowych sensów do istniejącego dzieła, gdzie ponownie zinterpretowane i ożywione zostaną scenariusze Fluxusa sprzed kilku dekad.

– Andersen odbył w latach 60. słynną podróż przez Centralną i Wschodnia Europę, osobiście docierając ze swoimi nowatorskimi koncepcjami za żelazną kurtynę, a w naszym kraju napisał nawet kompozycję Opus 52 dla Polskiego Radia i wielokrotnie prezentował swoje prace – przypomina Tomasz Rodowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Retroperspektywy. – Jego przyjazd do Łodzi 30 lat po transformacji stanowi swego rodzaju klamrę oraz szansę, by przekonać się, jak idee Fluxusu rezonują dzisiaj, w innych realiach społeczno-politycznych, w obliczu nowych problemów – dodaje.

Spektakl „Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów” powstaje we współpracy mistrza z interdyscyplinarnym artystą, performerem i doktorem krakowskiej ASP Artim Grabowskim. Wydaje się, że jest on stworzony do podjęcia tego dialogu, jako że sam chętnie sięga po improwizację, posługuje się humorem, ironią oraz dystansem do siebie i świata.

– Miałem przyjemność występować z Fluxusem kilkanaście lat temu. Cieszę się, że razem zrekonstruujemy 10 etuid performatywnych, zapraszając do udziału publiczność – mówi Grabowski. – Proste scenariusze staną się punktem wyjścia do nieco absurdalnych eksperymentów z dźwiękiem, ruchem i intermedialnością.

Spektakl „Fluxus na 10 rąk, 10 nóg i 10 głów” – 24.08, g. 19.00, Szklany Hall, Art_Inkubator w Fabryce Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3.
Bilety: 20 zł ulgowy / 30 zł normalny

Spotkanie z Erikiem Andersenem – 24.08, g. 14.00. Wstęp wolny


Źródło: Festiwal Retroperspektywy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy