Reklama

Reklama

Łódź 66. na liście najmniej wypadkowych miast. Zgadzacie się? Jakie są najczęstsze przyczyny zdarzeń?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź 66. na liście najmniej wypadkowych miast. Zgadzacie się? Jakie są najczęstsze przyczyny zdarzeń? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łodzi w 2019 roku doszło do 11 967 kolizji i wypadków. Tym samym na każdych 1000 jej mieszkańców przypada 17,5 zdarzeń drogowych. Najczęściej były one spowodowane niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

Reklama

!reklama!

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84. największych miast w Polsce i porównali, ile kolizji oraz wypadków przypada w nich na 1000 mieszkańców. Na 66. miejscu znalazły się ex aequo aż trzy miasta - Łódź, Warszawa oraz Nowy Sącz, w których na 1000 mieszkańców przypada 17,5 zdarzeń drogowych.

Najgorzej w całej Polsce wygląda sytuacja w Katowicach, które zajmują ostatnie miejsce w rankingu. Najlepiej natomiast wypada Kędzierzyn-Koźle, w którym na 1000 mieszkańców przypada 7,0 zdarzeń drogowych. Do przygotowania zestawienia wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

Jedna z najwyższych stawek za OC w kraju

Niska wypadkowość to jeden z czynników mających wpływ na wysokość składki obowiązkowej polisy komunikacyjnej. Ile w takim razie za OC płacili w ubiegłym roku kierowcy z Łodzi? Okazuje się, że 817 zł. Jest to jedna z pięciu najwyższych stawek za OC w kraju. Łodzianie płacili aż o 128 zł więcej w porównaniu do średniej krajowej. Natomiast i tak najdrożej na tle całej Polski wypada Wrocław, gdzie przeciętna cena za OC wyniosła aż 939 zł. Z kolei najtaniej było w Mielcu, gdzie kierowcy za obowiązkową polisę komunikacyjną płacili średnio 515 zł.

- Osoby zamieszkujące duże miasto, w którym często dochodzi do kolizji i wypadków, płacą zazwyczaj więcej za OC. Warto jednak podkreślić, że na wysokość ceny OC wpływa nie tylko liczba szkód. Nasz raport przedstawia stawki uśrednione. Może więc być tak, że w mieście dla którego wyliczyliśmy niższą średnią cenę mieszka najwięcej kierowców, którzy otrzymują tańsze oferty np. z powodu starszego wieku czy posiadania auta z małą pojemnością silnika - mówi  Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Kierowcy z Łodzi najczęściej nie dostosowują prędkości do warunków ruchu

Najwięcej zdarzeń drogowych w Łodzi kierowcy spowodowali w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu - 2297 (19,19%). Do innych przyczyn wypadków i kolizji w tym mieście można zaliczyć:

  • nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu - 1994 (16,66%),
  • nieprawidłowe zmienianie pasa ruchu - 1383 (11,56%),
  • nieprawidłowe omijanie - 1044 (8,72%),
  • nieprawidłowe cofanie - 784 (6,55%).
Dla porównania, kierowcy z Tomaszowa Mazowieckiego najwięcej wypadków i kolizji spowodowali, ponieważ nie udzielili pierwszeństwa przejazdu. Do takiego przewinienia doszło tam aż 172 razy (26,14%).

W którym województwie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych?

W niechlubnej czołówce najbardziej kolizyjnych regionów Polski znalazły się kolejno województwa: mazowieckie, śląskie i dolnośląskie. W województwie łódzkim doszło do 33 579 zdarzeń drogowych. Natomiast najlepiej na tle całej Polski wypada województwo opolskie, w którym doszło do 11 455 zdarzeń drogowych, a także lubuskie (12 731 zdarzeń drogowych) oraz świętokrzyskie (14 518 zdarzeń drogowych). W województwie mazowieckim, gdzie najczęściej dochodziło do kolizji i wypadków drogowych, średnio co godzinę notowano 8 takich zdarzeń. Najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków w całej Polsce była nieostrożność kierowców – nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (17% wszystkich zdarzeń), niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami (16%) oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (13%).

Źródło: rankomat.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy