reklama
reklama

Łódź "kroczy przed rakiem”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Zrób z nami pierwszy krok – przebadaj się i zadbaj o przyszłość, żeby była na Twoich warunkach! Tak brzmią hasła akcji społecznej #kroczeprzedrakiem. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn do profilaktycznych badań i odpowiedzialnej postawy. Organizatorzy z 9 miast Polski, w tym Łodzi, w sposób zachęcający i z odpowiednią dozą humoru konfrontują odbiorców z faktami oraz mówią o sposobach minimalizowania ryzyka zachorowania na raka prostaty i jądra. Podkreślają też, że warto zacząć badać się, dbać o siebie już dziś, by w przyszłości kroczyć przed rakiem.
reklama

Celem kampanii „Kroczę przed rakiem” jest uświadomienie ludziom w każdym wieku, że „rak to też ich problem”. Nowotwory są bowiem obecne w każdej grupie wiekowej, a rak jądra dotyka także osoby młode do 40 roku życia. Akcja zwraca uwagę na profilaktykę, dzięki której nowotwory wcześnie wykryte są wyleczalne niemal w 100 %. Istotą jest tu przede wszystkim wypowiedziana bez nadęcia, z odpowiednią dozą humoru zachęta do badań i aktywnej postawy dbania o siebie, a dodatkowo przełamywanie tabu związanego z postrzeganiem zdrowia intymnego wśród mężczyzn. Organizatorzy akcji postanowili powiedzieć o niej głośno właśnie w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworu prostaty i jądra. Zabierają oni głos wspólnie z lekarzami i dietetykami – specjalistami mającymi na co dzień do czynienia z ludzkimi tragediami, z historiami, które mogłoby potoczyć się inaczej, gdyby w odpowiednim momencie postawiono krok przed rakiem – badając się, czy odwiedzając lekarza. Akcja uświadamia, że silną bronią przeciw rakowi jest profilaktyka, a ta musi być jak nawyk. Im więcej osób to zrozumie i zacznie działać, tym prognozy umieralności z powodu raka na najbliższe lata będą mniej zatrważające. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w województwie łódzkim w roku 2018 u ponad 11 600 osób wykryto nowotwór złośliwy, z czego 60% przypadków doprowadziło do śmierci.

- Czasami najprostsze rzeczy są najtrudniejsze do zrozumienia. Dzieje się tak dlatego, że nie dopuszczamy do siebie pewnych myśli. Nie akceptujemy ich. Tak też bywa z tematem raka. Wiemy, że istnieje ryzyko, widzimy zatrważające dane, ale mimo to unikamy wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje zdrowie. Dlatego wymyśliliśmy akcję #kroczeprzedrakiem, by zacząć zachęcać ludzi do dbania o siebie, poddania się badaniom profilaktycznym i zabezpieczeniu siebie. W listopadzie zaczęliśmy od Panów, ale tak naprawdę chcemy, by nasz głos trafił do wszystkich.
- wyjaśnia Aneta Sobol organizatorka z Łodzi.

Jak wynika z raportu KRN, liczba zachorowań na raka gruczołu krokowego w Polsce cały czas rośnie. Jeszcze w 2010 roku wynosiła niespełna 9000, a osiem lat później już o ponad 6000 więcej. Prognozy na rok 2020 wskazywały wzrost o kolejne 2000-3000 przypadków. Znając te fakty, organizatorzy akcji #kroczeprzedrakiem zdecydowali się zachęcać do zmiany podejścia. Proponują przejść z postawy biernej - unikania tematu, do świadomego działania na rzecz własnego zdrowia i szczęścia. Przekonują, że profilaktyka i zdrowy tryb życia naprawdę mogą pomóc, a im wcześniej to się zrozumie, tym ma się większe szanse na dobre zdrowie. Akcja #kroczeprzedrakiem to wirtualna kampania społeczna, do której dołączyć może każdy, dlatego, jak zachęcają organizatorzy: „Zrób z nami pierwszy krok – przebadaj się i zadbaj o przyszłość, żeby była na Twoich warunkach! W listopadzie zatrzymaj się i pomyśl o zdrowiu. Weź sprawy w swoje ręce i pokaż innym, że to ważne, daj przykład – oznaczaj znajomych i chwal się tym, co dziś zrobiłeś dla swojego zdrowia”. (Profil FB: https://www.facebook.com/kroczeprzedrakiem).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama