reklama
reklama

Łódź. Matura 2021 w dobie pandemii koronawirusa. "Próbna matura była straszna, zobaczymy teraz" - mówią uczennice III LO w Łodzi [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź 4 maja 2021 rozpoczęły się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia maturzystom (absolwentom liceów i techninków) przyszło zmagać się z językiem polskim. Z naszym obiektywem udaliśmy się do III Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łodzi.
reklama

Najbardziej boimy się matury z polskiego - mówią uczennice III LO w Łodzi

Rozpoczęły się egzaminy maturalne. Tegoroczni maturzyści podczas podczas swojej edukacji niewiele mieli z licealnego życia. W pierwszej klasie trafili na strajk nauczycieli, gdy byli w drugiej rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Trzecia klasa z kolei to głównie zdalne nauczanie.

!reklama!

Z naszym obiektywem udaliśmy się do III LO przy Sienkiewicza w Łodzi.

- Najbardziej obawiamy się polskiego, bo mogą dać różne tematy i mogą nam nie przypasować - słyszymy od jednej z uczennic. - Czy matura przez koronawirusa będzie łatwiejsza? Po próbnej maturze nie wiem, była straszna i nie dostosowana do poziomu pandemii.

Maturzystki z III LO, z którymi rozmawialiśmy wybierają się na medycynę do Warszawy. Na poziomie rozszerzonym zamierzają zdawać chemię i matematykę oraz biologię i chemię.

Polecamy: Zlot foodtrucków w Ogrodach Geyera w Łodzi. W majówkę tylko w formule na wynos [zdjęcia]

W skali kraju maturę zdaje 271 tysięcy absolentów liceów i techników

W skali kraju maturę zdaje 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

"Nie mamy żadnych sygnałów na temat tego, żeby działo się coś niepokojącego. Wygląda na to, że matury rozpoczną się spokojnie" – powiedział PAP przed egzaminem dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Egzaminy odbywają się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych podobnych do objawów COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo jeśli sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Od tej reguły są dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem) i osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki) mogą przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywają w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie.

Polecamy: "Znów przyszedł maj". Zobaczcie jak pięknie kwitną drzewa w Łodzi [galeria]

Matura 2021 w reżimie sanitarnym

Abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-16 czerwca.

Zgodnie z wytycznymi na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Abiturienci są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Maturzyści mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie całego egzaminu. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów a analizą tekstu poetyckiego.

We wtorek 5 maja po godz. 14.00 będzie przeprowadzony egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. Nie jest obowiązkowy. Łacina należy do tzw. przedmiotów do wyboru. Jest rzadko wybierana na maturze.

W tym roku egzamin maturalny przeprowadzone jest na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań z podstawy.

Maturzyści muszą – tak jak w latach ubiegłych – obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

czytaj także: 2-letni Wiktorek Kruszyński wyleciał z Łodzi do USA! Chłopczyk w Bostonie przejdzie operację serduszka

Maturzyści zwolnieni z egzaminów ustnych i na poziomie rozszerzonym

Maturzyści nie muszą w tym roku przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą nadal przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów. CKE podała, że z możliwości niezdawania w tym roku przedmiotu dodatkowego zdecydowało się skorzystać 13,5 proc. tegorocznych absolwentów liceów i techników.

Nie będzie też obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Jak podała CKE, przeprowadzone będą 842 egzaminy ustne.

Na świadectwie maturalnym w miejscu, gdzie powinien być podany wynik z egzaminu ustnego, abiturientom, którzy nie będą ich zdawać, wpisywana będzie adnotacja: "W 2021 r. egzaminu nie przeprowadzano".

Abiturienci, którzy zdecydowali, że nie będą w tym roku zdawać żadnego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym będą mieli na świadectwie maturalnym adnotację: "W 2021 r. nie wymagano przystąpienia do części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego".

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze – tak jak w latach ubiegłych – do zdania obowiązkowy pisemny na poziomie podstawowym z języka ojczystego. Podobnie jak pozostali maturzyści nie będą mieli obowiązkowego egzaminu ustnego z języka ojczystego.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 20 maja. Sesja egzaminów ustnych rozpocznie się 19 maja, potrwa do 21 maja.

Polecamy: Łodzianie wściekli na Lidla. Mieszkańcy Starego Polesia zasypali wpis na Facebooku falą negatywnych komentarzy

Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Maturzysta, który kwestionuje uzyskany przez siebie wynik, może się odwołać od niego. Procedura odwoławcza jest kilkustopniowa.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 24 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama