Reklama

Reklama

Łódź na obowiązkowych obradach jednego z programów UNESCO

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź na obowiązkowych obradach jednego z programów UNESCO  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W połowie czerwca delegacja z Łodzi wzięła udział w XIII Kongresie Miast Kreatywnych UNESCO odbywającym się we włoskim mieście Fabriano. Podczas obrad i sesji plenarnych dyskutowano o najważniejszych zagadnieniach z szeroko rozumianej dziedziny kultury. 

Reklama

Obowiązkowy dla każdego miasta - członka Annual Meeting zgromadził w tym roku ponad 480 delegatów ze 145 miast z całego świata. Coroczne spotkania pozwalają na omówienie zrealizowanych działań oraz podzielenie się dobrymi praktykami z zakresu poszerzania wpływu kultury na życie mieszkańców miast. Kongres pozwala także na integrację członków Sieci i opracowanie strategii na przyszłość. Dotychczas delegatów gościły już m.in. Chengdu w Chinach, japońska Kanazawa oraz Katowice i Kraków. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było “Miasto Idealne”. Podczas wielu dyskusji i spotkań omawiano rolę nowoczesnych inicjatyw promujących kulturę w przestrzeni miasta oraz starano się uchwycić relacje między kreatywnością, innowacją i partycypacją.

Łódź Miasto Filmu

Łódź przystąpiła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2017 roku i jest trzecim polskim miastem (po Krakowie i Katowicach), które należy do tego programu. Z racji swoich silnych związków z kinematografią otrzymała status “Miasto Filmu”, który dzieli m.in. z Sydney, Sofią i Yamagatą z Japonii.

Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został stworzony w 2004 roku w celu wspierania rozwoju ekonomicznego, społecznego i kulturalnego miast - członków. Idea przewodnią jest stawianie na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, który nie zaniedbuje żadnej ze sfer życia mieszkańców. Obecnie program obejmuje siedem obszarów, gdzie kreatywność przyczynia się nie tylko do proponowania ciekawych i intersujących rozwiązań, ale może także przyczyniać się do rozwiązywania problemów społecznych. Te obszary kreatywności to: rzemiosło i sztuka ludowa, wzornictwo, film, gastronomia, literatura, muzyka oraz sztuka mediów.

Tytuł Miasta Kreatywnego zapewnia prestiż na arenie międzynarodowej i przyciąga turystów chcących poznać bliżej miasto, które silnie stawia na obecność kultury w swojej przestrzeni. W przyszłym roku spotkanie będzie się odbywało pod dominującym wpływem filmu, co powinno być wykorzystane przez Łódź, aby jak najszerzej promować swoje rozwiązania w tej kwestii.

Źródło: NCKF / UNESCO

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy