reklama
reklama

„Łódź nieznana” - unikatowa wystawa fotograficzna

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Łódź nieznana” - unikatowa wystawa fotograficzna  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Okazją do odkrycia Łodzi na nowo może być wystawa zdjęć autorstwa Enzo Signorelliego pt. „Łódź nieznana”. Początkowo fotograf miał uchwycić obraz łódzkich fabryk i pracujących tam ludzi. Okazało się, że równie silnie uwagę artysty przykuło samo miasto. Z samodzielnego odkrywania Łodzi zrodziła się idea zrealizowania większego projektu zdjęciowego, którego owoce łodzianie mogą podziwiać od soboty 7 grudnia do niedzieli 8 grudnia, w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, przy ul. Piotrkowskiej 102 w Łodzi. Wstęp jest bezpłatny.
reklama

Wystawa pt. „Łódź nieznana” składa się z fotografii będących zapisem pewnego okresu historii miasta, które nadal w dużej mierze pozostaje nieznane i nieodkryte, nawet dla samych łodzian. "Zdjęcia wykonane przez Enzo Signorelli przyniosą chwilę głębokiej zadumy nad życiem, istnieniem i własnym miastem. Zaś dla kogoś, kto Łodzi jeszcze nie odkrył, fotografie te będą serdecznym zaproszeniem, któremu trudno się oprzeć” – zachęcają organizatorzy.

Miasto odkrywane intuicyjnie

Prace nad zbiorem zdjęć składających się na wystawę „Łódź nieznana” rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku. Fotograf pojawił się w Łodzi, by wykonać zdjęcia fabryk oraz pracujących tam ludzi. W zakładach artysta spędził dużo czasu, ale jego uwaga i obiektyw skierowały się w równym stopniu na samo miasto. Enzo Signorelli odkrywał Łódź intuicyjnie, najpierw od miejsc znanych każdemu mieszkańcowi, potem trafiając w kolejne kwartały ulic. Często się zatrzymywał, wchodził w żywe interakcje z zastanymi ludźmi, jego uwagę przykuwało to, co nieoczywiste. Signorelli fotografował z iście dziennikarskim podejściem, bez ujęć przypadkowych.

W 2009 roku, w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego zorganizowano wystawę pt.: „Łódź. Ziemia obiecana Nowej Europy”. Wtedy pokazano część gotowych fotografii Signorelliego, które miały ukazywać Łódź nieznaną, w procesie transformacji, pełną kontrastu. Artyście udało się uwiecznić na fotografiach wiele z tego, co wkrótce potem zniknęło. Okazało się, że wtedy cała przygoda Enzo Signorelliego z Łodzią dopiero się rozpoczęła. Powroty do nowej Ziemi Obiecanej pozwalały fotografowi obserwować na własne oczy, jak zmienia się miasto i jego mieszkańcy.  

Zmienia się Łódź, ale i sami mieszkańcy

W oczach artysty łodzianie zmienili się na przestrzeni ostatnich lat. „Według relacji fotografa, stali się bardziej świadomi siebie, silniejsi, ale również bardziej zamknięci w swoich światach, nie tak dostępni, jak niegdyś. Zmieniły się również miejsca, które darzył największą sympatią, jednak każdy dzień przynosił nowe fascynacje i inspiracje, widoczne na zdjęciach” – przekazują organizatorzy wystawy.

Enzo Signorelli od trzech dekad koncentruje swoją twórczość na fotoreportażach, w których pokazuje odwiedzane podczas swoich podróży miejsca, architekturę, ale jego domeną jest też fotografia przemysłowa. Fotografik współpracował z włoskimi i międzynarodowymi mediami oraz firmami, m.in. z: The Associated Press, Gamma Agency w Paryżu, Rcs Mediagroup, Eni, Montedison, Falck, Indesit Company, Air One, Whirlpool. Obecnie Signorelli mieszka we Włoszech, jest tradycyjnym plantatorem oliwek na zboczach Etny. Zawodowo współpracuje z Getty Images, jest freelancerem, fotografem korporacyjnym.

Wystawa w Łodzi

- Metaforyka kolekcji zdjęć dobrze podkreśla idee wyznawane przez Whirlpool Corporation. Natomiast pochodzenie artysty dodatkowo akcentuje powiązanie Whirlpool z Polską oraz Włochami. Budowanie „miejskiej tożsamości” oraz pomoc w odkrywaniu własnego miasta i zakorzenianie lokalnego patriotyzmu jest niewątpliwie działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego społeczności Łodzi, a tym samym – lokalnej społeczności Whirlpoolmówi Zygmunt Łopalewski, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska.

Wystawa w Łodzi będzie dostępna w sobotę, 7 grudnia, w godzinach 14.00-18.00 oraz 8 grudnia, w godzinach 12.00-18.00, w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102 w Łodzi). Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Materiał prasowy

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama