reklama
reklama

Łódź stanie się doliną krzemową dla branży life science w Polsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź stanie się doliną krzemową dla branży life science w Polsce? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPrzedstawiciele startupów, eksperci, naukowcy i globalni inwestorzy – spotkali się w Łodzi 24-25 września, by pokazać potencjał tego miasta w sferze rozwoju światowej klasy startupów.
Reklama lokalna
reklama

Polski rynek, a szczególnie Łódź jako miejsce atrakcyjne w kontekście inwestowania w projekty startupowe promowano podczas EU-MED SUMMIT 2019. Jak podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, w mieście wiele się dzieje w sferze life science oraz biotechnologii. - Sprzyjający ekosystem, który stworzyliśmy dla tych obszarów jest otwarty na międzynarodowe partnerstwa i stale poszukuje nowych wyzwań i rozwiązańtłumaczy Hanna Zdanowska.

Klimat dla life science w centrum Polski

W kontekście dobrego klimatu dla rozwoju branży life science w Łodzi, prezydent Zdanowska wymienia działalność szkół wyższych, warunki sprzyjające rozwojowi prac naukowo-badawczych w zakresie biotechnologii i life science, a także inwestowanie w region łódzki podmiotów z branży biomedycznej.

reklama

- Mamy ambicję, aby Łódź stała się doliną krzemową dla branży life science w Polsce, jak również dla tej części Europy. Dowodami, które przemawiają za tym, że jest to możliwe są projekty o światowym potencjale, które już teraz się toczą w Łodzi, ale również fakt ogromnego zaplecza kadrowo-naukowego, którym dysponuje
łódzki świat akademicki -
mówi Hanna Zdanowska.

W podobnym tonie potencjał Łodzi ocenia Adam Broncel, partner zarządzający Poland Biomed Ventures, będący w gronie organizatorów EU-MED SUMMIT. Zdaniem Broncela, Łódź dysponuje potencjałem naukowym i kadrowym.

 - Wydarzenie było okazją do pokazania ogromnego potencjału do rozwoju projektów life science, jakim dysponujemy w Polsce, a w szczególności tutaj w Łodzi. Kluczowy jest potencjał naukowy i kadrowy. Mam nadzieję, że udało nam się przekonać obecnych na konferencji zagranicznych inwestorów do rozwijania swoich już istniejących projektów w Polsce, korzystając z obecnych u nas zasobów jakimi dysponuje polska nauka czy polskie laboratoriamówi Adam Broncel.  

reklama

Adam Broncel podkreśla też unikalność wydarzenia, jakim jest EU-MED SUMMIT, pierwszego tego rodzaju w tej części Europy.

- Jako organizatorzy bardzo cieszymy się, że w jednym miejscu udało się nam zebrać tak szeroką grupę międzynarodowych ekspertów branży life science. To pierwsze tego typu wydarzenie, w tej części Europy, w którym pojawili się tak licznie liderzy związani z częścią biznesową projektów life science, czyli rozwojem nowych projektów. Udało nam się zgromadzić inwestorów ze strony funduszy kapitałowych, jak również projekty, które z wielkim sukcesem komercjalizowały się na rynkach światowych - dodaje Adam Broncel.

Światowe projekty w Łodzi

Aktualnie w Łodzi są rozwijane dwa światowej klasy projekty w obszarze neurologii, pochodzące z Izraela. Pierwszy, obejmuje leczenie choroby Alzheimera, które w dobie starzejącego się społeczeństwa stanowi jedno z największych wyzwań. Drugi projekt skupia się na leczeniu lekoopornej padaczki. Oba przykłady projektów kierowanych na rynki azjatyckie i amerykańskie, posiadają pełne zaplecze naukowo-badawcze w Polsce.

reklama

Udział w EU-MED SUMMIT mógł się okazać najbardziej cenny dla ludzi związanych ze startupami, którzy mieli możliwość poznać preferencje inwestorów, by tworzyć projekty odnoszące sukcesy na skalę międzynarodową. Podczas konferencji dyskutowano, jak przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą w sposób efektywny zapewnić finansowanie swoich projektów, co często okazuje się jedną z głównych bolączek startupów.

- Branża life science jest o tyle trudną branżą, że cechuje ją wysoka kapitałochłonność i czasochłonność. Cały proces od pomysłu do wprowadzenia produktu na rynek nie był łatwy, ale na szczęście zakończył się sukcesem. Nie udałoby się to, gdyby nie wiara i zaufanie inwestora - mówi Agnieszka Jarecka z Neuromedical, startupu, który w swoim portfolio ma m.in. elektrostymulujące urządzenie medyczne ukierunkowane na struktury mózgu odpowiedzialne za konsolidację pamięci.

Micro-roboty przyszłością medycyny

Jeden z paneli w ramach EU-MED SUMMIT 2019 dotyczył micro-robotów. Prognozy wskazują, że w tym obszarze zrewolucjonizuje się przyszłość medycyny pod kątem diagnostyki oraz chirurgii. Ta dziedzina stanowi aktualnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się sfer w dziedzinie startupów life science. Zastosowanie micro-robotów zapewnia minimalną przestrzeń inwazyjną w organizmie, a niewątpliwym atutem jest zachowanie pełnej precyzji. Rozwiązania w tej dziedzinie wyposażą lekarzy i chirurgów w nowe możliwości technologiczne wpływające na poprawę zdrowia, komfortu oraz jakości życia pacjentów.

Podczas EU-MED SUMMIT 2019 podjęto również szeroką dyskusję wokół przyszłości medycyny i służby zdrowia w kontekście postępującej digitalizacji. Eksperci próbowali definiować kierunki, w jakich podążają procesy zmian technologicznych w służbie zdrowia. Przykłady prezentowane podczas zjazdu uświadomiły uczestnikom, w jakim stopniu szpitale, w których wdrożono innowacyjne rozwiązania usprawniły wewnętrzne procesy i procedury.

Źródło: mat. prasowy / UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama