Reklama

Łódź straci jedyne nocne połączenie kolejowe? Szykują się spore zmiany dla podróżnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PKP PLK/Szymon Grochowski

Łódź straci jedyne nocne połączenie kolejowe? Szykują się spore zmiany dla podróżnych - Zdjęcie główne

Choć w dzień połączeń jest sporo, to jeśli chcemy gdzieś z Łodzi dojechać na rano, mamy aktualnie tylko jeden wybór. Wkrótce pociągiem z Łodzi, w nocy nie wyjedziemy w ogóle. | foto PKP PLK/Szymon Grochowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Choć w dzień połączeń jest sporo, to jeśli chcemy gdzieś z Łodzi dojechać na rano, mamy aktualnie tylko jeden wybór. Wkrótce pociągiem z Łodzi, w nocy nie wyjedziemy w ogóle.

Kiedyś Łódź mogła się pochwalić wieloma połączeniami nocnymi, w wiele miejsc kraju. Obecnie jednak podróżni mają do wyboru tylko jedno połączenie, i to tylko w jedną stronę. Podczas remontu linii E20, która łączy Poznań z Warszawą, zmianę trasy pociągu „Uznam” wymusił remont stacji Kutno. 

Pociąg TLK Uznam łączący Warszawę ze Świnoujściem , zamiast przez Łowicz, jeździ obecnie objazdem przez Łódź Widzew i Chojny, a następnie na Pabianice i dalej trasą na Poznań. Połączenie jest jedynym możliwym, jeśli chcemy być dwie godziny po północy w Poznaniu lub na rano w miejscowościach takich jak Szczecin, czy w czasie wakacji w Międzyzdrojach lub Świnoujściu. 

W sieci pojawiły się głosy, ze po powrocie pociągu Uznam na swoją stałą trasę, Łódź straci jedyne nocne połączenie kolejowe. PKP PLK zaznacza, że już teraz nie ma problemu z przejazdem pociągów przez stacje na trasie Warszawa – Poznań.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewniają sprawne przejazdy przez stację Kutno. Przepustowość stacji zwiększy się po zakończeniu w tym roku prac na trasie między Warszawą a Poznaniem. Większe możliwości obsługi pociągów zapewnia już zmodernizowana stacja Łódź Kaliska

- mówi Rafał Wilgusiak, Biuro Prasowe PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Powstała także petycja o to, aby nie pomijać Łodzi w planowaniu nocnych pociągów.

Łódź: połączenia kolejowe tylko w dzień

Autor petycji już na wstępie zaznacza, że po tym jak dojdzie do zmiany trasy pociągu „Uznam”, Łódź straci jedno z dwóch bezpośrednich połączeń do Szczecina. Obecnie, oprócz nocnego Uznamu, dostępny jest z samego rana IC „Włókniarz”, który zamiast z Łodzi do Szczecina, dojeżdża tylko do Poznania. Następnie konieczna jest przesiadka. Skąd pomysł na petycję?

- Pomysł na taką petycję pojawił się stąd, że jako student czasami robię sobie wypady jednodniowe z miasta i wtedy taki pociąg nocny jest kluczowy. Przetrasowanie tego pociągu doprowadzi do całkowitego odcięcia miasta od takich podróży. Dla mnie nie problem przesiąść się na przykład na Karpaty w Koluszkach w celu podróży gdzieś na południe, w ostateczności wchodzi w grę również przesiadka na "Uznam" w Kutnie, jednak mam świadomość, że dla większości ludzi takie przesiadki to spore utrudnienie szczególnie w godzinach nocnych.

- mówi dla portalu TuLodz.pl, Mateusz Heinzelman, organizator petycji uruchomienie nocnego połączenia przez Łódź w zamian za przetrasowany pociąg TLK Uznam.

Głównym celem petycji jest, aby po tym jak zniknie z Łodzi „Uznam” powstało nowe lub pojawiło się inne połączenie. Autor podaje także swoje propozycje.

- Tym samym apeluję do spółki PKP Intercity o uruchomienie alternatywnego połączenia w relacji Warszawa/Łódź - Szczecin/Świnoujście, który uzupełniłby "lukę" po Uznamie. Aby nie pokrywać się zbytnio z poprzednikiem, nowe połączenie może być trasowane od Łodzi liniami nr 14 i 272 przez Sieradz, Kalisz, Jarocin

- czytamy w petycji.

- W czerwcowym rozkładzie jazdy połączenie wróci na swoją starą trasę, tym samym miasto Łódź straci jedyny obecnie pociąg nocny, a także dogodny dojazd do Szczecina w godzinach porannych

Autor petycji podkreśla, że jest bardzo zadowolony z połączeń aglomeracyjnych, ale konieczne są zmiany w połączeniach krajowych.

- Aglomeracyjne i regionalne - super (brakuje jedynie pociągu między godziną 12:30 a 15 w kierunku Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego). Jeśli chodzi o połączenia dalekobieżne - dwa słowa: Za mało! Brak dogodnego dojazdu przed godziną 9 do ogromnej ilości miast wojewódzkich mimo usytuowania miasta Łodzi bardzo korzystnie - w samym centrum Polski.

- dodaje.

Całe uzasadnienie i petycja dostępna jest tutaj.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy