reklama
reklama

Łódź. Tereny zielone przy Lesie Łagiewnickim do wycinki? Wszystko w rękach mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź. Tereny zielone przy Lesie Łagiewnickim do wycinki? Wszystko w rękach mieszkańców - Zdjęcie główne

Jaki los czeka Zieloną Ostoję przy lesie Łagiewnickim? Czy mieszkańcy uniemożliwią wycinkę drzew? (fot. Canva)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź- Czy zostawić zielony teren dawnej szkółki bez zmian i dziki - takim, jaki jest teraz, czy może umożliwić budowanie domów jednorodzinnych między ulicami Centralną i Wycieczkową? - pytają władze Łodzi w internetowym głosowaniu na platformie VOX POPULI.
reklama

Zielona Ostoja przy lesie Łagiewnickim w Łodzi zagrożona? 

W Miejskiej Pracowni Urbanistycznej powstaje projekt planu miejscowego dla osiedla koło lasu Łagiewnickiego. To teren dawnej szkółki ogrodniczej między ulicami Wycieczkową i Centralną, który jest otoczony z jednej strony ogródkami działkowymi, a z trzech pozostałych domami jednorodzinnymi i budynkiem Szkoły Podstawowej nr 120. 

!reklama!

Przed wojną teren ten stanowił część Folwarku Marysin, należącego do Romana Heinzla. Później powstała tu szkółka ogrodnicza.

reklama

Kiedy w 1998 roku zakończyła się jej działalność, południowa część szkółki została zagospodarowana na osiedle domów jednorodzinnych. Pozostała część pozostawiona sama sobie dziczała. 

Po uchwaleniu studium Łodzi w 2018 roku rozpoczęły się prace przy miejscowym planie. Tak, jak to zapisane zostało w studium, teren zaczął być szykowany pod domy pośród zieleni. 

Polecamy: Jest praca dla łodzian! Ruszyła rekrutacja do pracy w TME, jednej z największych firm w Łodzi
fot. http://foto.mpu.lodz.pl
Zasadą miało być, że działki pod domy – wyłącznie jednorodzinne - będą miały przynajmniej 1000 mkw. i obowiązkiem nowego właściciela będzie zachowanie na nich dużego udziału zieleni. Ale... 

reklama

„Sprzedaż działek w tym miejscu pod jakąkolwiek zabudowę spowodowałaby zagładę zadrzewień – gdyż ludzie lubią drzewa, ale nie w swoim ogrodzie. Bo drzewa „śmiecą”, zacieniają, mogą przewrócić się na dom, kryją się w nich natrętne owady i hałaśliwe ptactwo. Łatwo to zaobserwować na terenach, gdzie powstają ogrodzone nowe osiedle mieszkaniowe – wycina się tam „dzikie” drzewa, sadzi ugrzecznione iglaki, zakłada perfekcyjne trawniki” - czytamy na zielniklodzki.pl. 

Polecamy: Majeczka z Łodzi otrzymała terapię genową. Dziewczynka jest już w domu [wideo, zdjęcia]

Mieszkańcy Łodzi sprzeciwiają się wycince drzew. Miasto poddaje swój pomysł pod dyskusję

Część mieszkańców nie zgadza się na nowe zagospodarowanie terenu. Chcą, aby nie ingerować w jego kształt, tak aby pozostał on dzikim zieleńcem.

reklama

Wśród nich znaleźli się przedstawiciele Psich Sucharków. 

Miasto Łódź urządziło głosowanie. Pyta, czy Zieloną Ostoję,piękny i cenny przyrodniczo teren, pełen gęstej roślinności, jeży, wiewiórek, ptaków i owadów rozjechać buldożerami i zabetonować, czy pozwolić mu, by został tak jak jest i żył. Pomóżcie zwierzakom przetrwać! Pomóżcie władzom Łodzi podjąć jedyną słuszną decyzję! - czytamy w poście zamieszczonym na fanpage’u. 

„Roślinność istniejąca na terenie między Centralną a Wycieczkową nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych, oprócz systematycznego uprzątania śmieci (ostatnio kilkadziesiąt worków śmieci uzbierali tam podczas sobotniej akcji okoliczni mieszkańcy) i podkaszania nawłociowych zarośli. Ze względu na to, że jest to teren bardziej cenny przyrodniczo niż możemy sobie wyobrazić, należy zrezygnować z planów jego sprzedaży pod zabudowę- czytamy z kolei na portalu zielniklodzki.pl. 

Szukając kompromisu, magistrat zmniejszył w projekcie planu teren przeznaczony pod domy. Takie rozwiązanie nie zadowala jednak wszystkich, dlatego przed podjęciem decyzji o przyszłości tego terenu, władze Łodzi zorganizowały ogólnodostępne głosowanie na platformie VOX POPULI.

Na której przedstawiono trzy możliwe warianty zagospodarowania przestrzeni: 

  1. pozostawienie terenu w całości takim, jaki jest
  2. osiedla na części terenu
  3. osiedla na całości.
Dodatkowo w czwartym wariancie, otwartej wypowiedzi, można zaproponować inne rozwiązanie.

Głosowanie zakończy się w środę 28 kwietnia. Na oddanie głosu w tej sprawie pozostał więc niespełna tydzień.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama