reklama
reklama

Łódź to dobre miasto dla rodzin z dziećmi? Okazuje się, że tak

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź to dobre miasto dla rodzin z dziećmi? Okazuje się, że tak - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźCo Łódź ma do zaoferowania rodzinom z dziećmi? Wbrew pozorom sporo. Jak wynika z rankingu stworzonego przez portal iKalulator, jest to jedno z bardziej przyjaznych miast dla rodziców i ich pociech.
reklama

Łódź nie ma najlepszej opinii, jeśli chodzi o jakość życia mieszkańców. Wielu z nich narzeka na zawodną komunikację miejską, przeciągające się remonty ulic i panującą wokół szarzyznę. Okazuje się jednak, biorąc pod uwagę trochę inne kryteria, że Łódź może uchodzić za miejsce przyjazne i dobre do życia. Kim są ci, którzy tak twierdzą?

Łódź przyjazna rodzinom

Portal iKalkulator stworzył Ranking Miast Przyjaznych Rodzinom 2019. Przy opracowywaniu zestawienia wykorzystano najnowsze dostępne dane statystyczne, dotyczące warunków życia w poszczególnych miastach. Autorom chodziło o to, aby wyniki rankingu były jak najbardziej obiektywne.

Równocześnie przeprowadzili oni ankietę wśród 193 rodzin z dziećmi. Respondenci mieli wskazać jeden najistotniejszy czynnik, który skłoniłby ich do przeprowadzki do innego miasta. Największy odsetek wskazań padł na dostęp do publicznej edukacji. W dalszej kolejności wskazywano wysokość zarobków oraz ceny mieszkań. Te trzy kategorie zostały uznane jako kluczowe dla obliczania wyników zestawienia.

reklama

Które polskie miasto daje rodzinom z dziećmi najlepsze warunki do rozwoju? Wygrała Warszawa, tuż przed Poznaniem i Gdańskiem. Łódź zajęła bardzo dobre 4. miejsce, przegrywając podium zaledwie o 0,5 punktu. Równocześnie wyprzedziła Białystok o 1,5 punktu. Wyniki wskazują, że o miejscach decydowały detale, a poziom był niezwykle wyrównany. Ostatnie miejsce zajął Szczecin z wyraźną stratą do czołówki. Pod uwagę wzięto 10 największych miast w Polsce.

Łódź – edukacja publiczna, ceny mieszkań. Rodziny to lubią!

Jak w kluczowych kategoriach wypadła Łódź? Bardzo dobrze. W kategorii dostępności do publicznej edukacji uplasowała się w czołówce. W Łodzi jest dostępnych 30 publicznych żłobków (więcej tylko w Warszawie), 141 państwowych przedszkoli (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców daje to drugi wynik w kraju, po Poznaniu). Sprawa wygląda trochę gorzej, jeśli chodzi o państwowe szkoły podstawowe. Tych jest tylko 84, przez co na jedną tego typu placówkę przypada ponad 8 200 mieszkańców (bez podziału na wiek).

reklama

Na pocieszenie zostaje fakt, że w Łodzi ceny za semestr w niepublicznych żłobkach oraz prywatnych szkołach podstawowych są jednymi z najniższych wśród miast uwzględnionych w rankingu.

Łódź zdobyła także dużo punktów w kategorii cen mieszkań. Są one jednymi z najniższych w kraju. Na rynku pierwotnym za metr kwadratowy płaci się średnio 5,2 tys. złotych. Również sytuacja na rynku wynajmu jest dobra. Tutaj ceny są tylko o 200 złotych wyższe od najtańszych w zestawieniu Białegostoku i Bydgoszczy.

Oba te czynniki uwarunkowały dobre miejsce Łodzi w klasyfikacji końcowej. Dostępność infrastruktury edukacyjnej i mieszkaniowej to bez wątpienia najsilniejsza cecha sprzyjająca tworzeniu dobrych warunków życia dla rodzin z dziećmi.

Łódź – zarobki, korepetycje. Nie jest źle, ale może (i powinno) być lepiej

Jeśli chodzi o poziom zarobków, to w Łodzi nie jest on najwyższy. Zdecydowanie lideruje Warszawa ze średnią powyżej 6 tys. złotych brutto. W Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu średnio zarabia się powyżej 5 tys. złotych brutto. W Łodzi – dokładnie 4462,5 tys. złotych, która dała się tym samym wyprzedzić jeszcze Krakowowi (4996,2 zł) oraz Szczecinowi (4732,93 zł). Bez wątpienia łodzianie nie zarabiają zbyt dużo w porównaniu z resztą większych miast w Polce. Lublin, Bydgoszcz i Białystok wcale nie odstają zbytnio poziomem zarobków od Łodzi.

reklama

Kwestia przyciągania do Łodzi wysoko płatnych miejsc pracy jest jedną z ważniejszych, przed którą stoją w tej chwili władze miasta.

Z kolei dobrą wiadomością dla rodziców są stawki za godzinę korepetycji w Łodzi. Są one jednymi z najniższych wśród miast objętych zestawieniem. Godzina zajęć kosztuje w Łodzi średnio 45 złotych. W porównaniu z Warszawą (58,5 zł) to znacznie taniej. Z kolei taniej jest tylko w Białymstoku, Bydgoszczy i Gdańsku.

Tańsze w Łodzi niż w większości miast w zestawieniu są również półkolonie (398,9 zł). Z kolei pod względem cen wstępu na baseny czy nauki w szkołach językowych, Łódź plasuje się w połowie stawki.

Można powiedzieć, że ceny usług edukacyjnych i rozrywki dla dzieci w Łodzi są na umiarkowanym poziomie. Biorąc pod uwagę wspominaną wysokość zarobków łodzian, można stwierdzić, że dużą część mieszkańców jest stać na posłanie dziecka na półkolonie czy basen.

reklama

Jakość życia w Łodzi. Gdzie autorzy raportu widzą problemy?

Gdzie leżą słabe strony Łodzi? Autorzy raportu wskazują dwie kategorie: bezpieczeństwo, sytuacja na rynku pracy oraz sytuacja demograficzna.

Łódź jest postrzegana jako miasto mało bezpieczne, a w związku z tym budzi w rodzicach poważne obawy odnośnie ich dzieci. Dodatkowo w raporcie wskazano, że organy ścigania wykazują niską skuteczność działania: tylko 45 proc. zgłaszanych przestępstw kończy się ujęciem sprawcy (średnia dla miast na prawach powiatu to 64 proc.). Pod uwagę wzięto też bezpieczeństwo na łódzkich drogach, które również oceniono nie najlepiej.

W Łodzi odsetek osób bez pracy (w porównaniu do innych miast z zestawienia) jest wysoki. Poziom bezrobocia wynosi tutaj 5,6 proc., podczas gdy w Poznaniu – 1,3 proc. Jest to znaczna różnica, która wpłynęła na końcową ocenę Łodzi. Relatywnie duże problemy ze znalezieniem pracy (lub pracy dobrze płatnej) to z pewnością duże wyzwanie przed osobami chcącymi zamieszkać w Łodzi.

Demografia to kolejna kwestia, która zaniżyła wynik końcowy Łodzi. Autorzy raportu wskazują, że średnia wieku jest tu o 2,5 roku wyższa od średniej krajowej. Ponadto liczba ludności Łodzi od lat konsekwentnie zmniejsza się. Może to w przyszłości prowadzić do zmiany akcentów miejskiej polityki społecznej, która będzie koncentrować się na potrzebach osób starszych, a nie najmłodszych.

Czy rzeczywiście Łódź jest dobrym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi? Bez wątpienia ma swoje zalety, które przedstawili autorzy raportu. Trzeba także pamiętać, że obecnie sporą bolączką dla np. matek z dziećmi są ograniczenia architektoniczne w przestrzeni miejskiej. To warunkuje jakość życia już po osiedleniu się w Łodzi. Bez wątpienia jest to wyzwanie, przed którym stają dziś władze miasta.

Źródło: iKalkulator

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama