Reklama

Łódź walczy ze smogiem! Ogrzewanie ekologiczne coraz bardziej popularne wśród łodzian

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Czyste powietrze to podstawa dobrze funkcjonującej przyrody, dlatego władze Łodzi już czwarty raz angażują mieszkańców w działania mające na celu walkę przeciw zanieczyszczaniu środowiska.

Czwarta edycja miejskiego programu zakłada dofinansowanie likwidacji nieekologicznych palenisk. Od połowy stycznia mieszkańcy mogą składać wnioski dotyczące wymiany pieców na ogrzewanie ekologiczne. 3 miliony złotych to łączna suma, którą miasto przeznaczy na ten cel w 2020 roku.

!reklama!

- W tegorocznej edycji złożono już 50 wniosków spełniających kryteria przyznania dofinansowania. W większości przypadków mieszkańcy wraz z wnioskami dostarczyli dokumentację pokazującą na jakim etapie przygotowawczym jest realizacja inwestycji. Dzięki temu już na początku lutego podpiszemy z nimi umowy. Jednocześnie apelujemy do łodzian o niezwlekanie ze składaniem wniosków, ponieważ z powodu braku fachowców na rynku oraz często skomplikowanych prac modernizacyjnych, można nie zdążyć na czas z wykonaniem prac, a z inwestycji trzeba rozliczyć się do końca danego roku - mówi Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ.

Urząd Miasta stara się, by procedura wymiany pieców była jak najprostsza, dlatego przygotowano specjalną broszurę, która ułatwi przejście naboru i realizację procesu. Dodatkowo wnioski będą weryfikowane już przy ich składaniu, by uniknąć częstych błędów, które pojawiały się w 2019 roku.

- Chcielibyśmy zaapelować o składanie wniosków szczególnie do mieszkańców Górnej, bo z tego rejonu na razie spłynęło najmniej wniosków, a jednocześnie jest to dzielnica, w której problem smogu daje się mocno we znaki - zaznacza Antonina Majchrzak, radna z Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łodzi

Zasady wymiany palenisk są podobne do lat poprzednich - można uzyskać 80% kosztów, dla wspólnoty mieszkaniowej - do 50.000 zł, a dla osób indywidualnych - do 7.000 zł. Wnioski można składać do 31 marca. W 2019 r. dzięki programowi miasta udało się zlikwidować 700 starych palenisk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy