reklama
reklama

Łódź znalazła się w specyficznym rankingu Forbesa. Najbardziej zadziwia pierwsza trójka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź znalazła się w specyficznym rankingu Forbesa. Najbardziej zadziwia pierwsza trójka - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź znalazła się na 9. miejscu w rankingu najbardziej ekologicznych miast w Polsce. Na pierwszym miejscu drugi rok z rzędu uplasowały się Katowice. Zestawienie na początku tego tygodnia opublikował magazyn Forbes.
reklama

Pierwsza trójka najbardziej ekologicznych miast w Polsce może budzić zdziwienie. Na podium znalazły się Katowice, Kraków i Wrocław. W powszechnej opinii nie kojarzą się one z wysokim poziomem czystości środowiska, a problemy np. Krakowa ze smogiem można już uznać za wręcz legendarne. Paradoks wyników rankingu można jednak bardzo łatwo rozwiązać, jeśli weźmie się pod uwagę nie faktyczny stan środowiska, ale wysokość nakładów oraz intensywność działań prowadzonych przez magistraty w celu polepszenia warunków życia mieszkańców. Właśnie biorąc pod uwagę tę perspektywę twórcy rankingu opracowali zestawienie miast najbardziej dbających o ochronę środowiska.


Katowice wyznaczają ekologiczne trendy na krajowym podwórku drugi rok z rzędu, zarówno biorąc pod uwagę skalę działań, jak również zainwestowane środki. Szczególnie doceniony został program wymiany starych kotłów węglowych (w którym minimalna kwota dofinansowania wynosi 10.000 złotych) oraz uczestnictwo miasta w międzynarodowym programie AWAIR, czyli programie monitoringu jakości powietrza. W 2018 roku miasto wydało 9 mln złotych na wymianę starych kotłów, w tym roku ma być to kwota o 5 mln złotych większa. Dzięki AWAIR w mieście powstało 127 stacji pomiarowych i 154 ekrany pokazujące stężenia pyłów. System wysyła też ostrzeżenia, jeśli stężenie przekracza dopuszczalne normy. Również autorski projekt władz miasta Miejskie Centrum Energii został doceniony jako miejsce, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać niezbędną wiedzę z zakresu ekologii.

Łódź znalazła się na 9. miejscu wśród 10 sklasyfikowanych miast. Jest to o tyle dobry wynik, że w zestawieniu za rok 2018 nie było jej w ogóle. Mimo to, w kwestii ekologii pozostało jeszcze dużo do zrobienia, w szczególności, jeśli chodzi o działania proekologiczne z zakresu alternatywnych metod transportu. Wysoko oceniono finansowy wkład miasta w system wypożyczania rowerów, inwestycje w budowę stacji badania jakości powietrza, segregacji odpadów, budowy sieci kanalizacyjnej oraz poziom wydatków na ekologię ogółem w 2018 roku. Miasto uzyskało średnie noty, jeśli chodzi o wspieranie niskoemisyjnych środków transportu oraz posiadanie i budowę nowych ścieżek rowerowych. Niestety pod względem budowy stacji ładowania samochodów elektrycznych Łódź wypada katastrofalnie. W tej subkategorii na 5 możliwych do zdobycia punktów Łódź otrzymała 0. Taką samą notę otrzymały Warszawa, Poznań i Białystok.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama