Reklama

Reklama

Łódzka parafia prawosławna ma już 135 lat

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzka parafia prawosławna ma już 135 lat  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W niedzielę 15 września odbyły się obchody 135-lecia powstania łódzkiej parafii prawosławnej. Liturgii przewodniczył prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. W obchodach wziął udział także arcybiskup łódzki, Grzegorz Ryś. 

Reklama

Uroczystości odbyły się w związku ze 135 rocznicą powstania prawosławnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi. W obchodach wziął udział prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski, Sawa. Zaproszono również gości, wśród których znalazł się arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś.

– 15 września to ważna data dla łódzkiej społeczności prawosławnej i dla centralnej Polski, ponieważ od 135 lat w centralnej Polsce odbywa się modlitwa, śpiew oraz sprawowane są wszystkie sakramenty dla prawosławnych. Chcemy dziś podziękować Panu Bogu za to, że możemy być tutaj i świadczyć o Bogu i o Prawosławiu! – powiedział ks. Eugeniusz Fiedroczuk – proboszcz katedralnej parafii pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

Po zakończeniu liturgii odbyła się procesja z ikoną św. Aleksandra Newskiego. Po jej zakończeniu wręczono także medale i odznaczenia dla zasłużonych dla łódzkiego Prawosławia.

Arcybiskup Ryś nie krył zadowolenia z możliwości wspólnej modlitwy.

– Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tych dzisiejszych uroczystościach. Cieszy mnie ta łódzka tradycja jedności Kościołów, która nie jest okazyjna, ale trwała – codzienna. W czasie liturgii, w której uczestniczyłem ucieszyła mnie obecność małych dzieci przynoszonych do Komunii świętej oraz starszych, które już same przychodziły. To oznacza, że ten Kościół żyje i będzie żył. To oznacza, że chrześcijaństwo nie skończy się w naszym pokoleniu, ale będzie przekazywane. To jest to, co jest istotą naszej wiary – powiedział metropolita łódzki

Arcybiskup Grzegorz Ryś otrzymał od metropolity Sawy wyjątkowy prezent - krzyż pektoralny. Był to wyraz wdzięczności za obecność księdza arcybiskupa na wspólnej modlitwie.

Źródło: Archidiecezja Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy