- Rola pojazdów uprzywilejowanych jest wyjątkowa - podkreśla asp. sztab. Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. - Bądźmy wyczuleni na ich obecność. Nasza nieuwaga, roztargnienie, czy brak dobrej woli i wyobraźni, mogą spowodować, że zabraknie kilku cennych sekund.
!reklama!
10 kolizji w roku w Łodzi z udziałem pojazdów uprzywilejowanych
W czasie pandemii jesteśmy szczególnie roztargnieni. Martwimy się o zdrowie swoje i swoich najbliższych, o pracę, biznesy. Przejawia się to niekiedy brakiem koncentracji za kierownicą.Na nasze roztargnienie za kółkiem wpływa też głośna muzyka. Zdarza się, że nie słyszymy karetki czy radiowozu na sygnale, a przecież w dobie pandemii służby medyczne poruszają się po drogach częściej, zwłaszcza służby medyczne.
Skala zdarzeń drogowych z udziałem pojazdów uprzywilejowanych nie jest duża w Łodzi - około 10 rocznie. To głównie kolizje. Trzeba mieć jednak świadomość, że przez zdarzenie drogowe karetka czy policja mogą nie dotrzeć na czas do osób potrzebujących pomocy.
Niekiedy dochodzi też do wypadków. Jedno z ostatnich wydarzeń miało miejsce jesienią 2020 roku.
- Na Rondzie Inwalidów (Puszkina-Rokicińska) doszło wówczas do wypadku z udziałem transportu medycznego - wyjaśnia asp. sztab. Marzanna Boratyńska. - Wówczas dwie osoby zostały poszkodowane, bo pojazd dachował.
Łódzka policja apeluje: pamiętajmy o korytarzu życia
Policja w Łodzi apeluje o szczególną ostrożność na drogach, zwłaszcza, że warunki nie należą ostatnio do najlepszych.Pojazdy uprzywilejowane to nie tylko radiowozy, karetki czy wozy bojowe straży pożarnej. Zgodnie z kodeksem drogowym to również:
- pojazdy Służby Ochrony Państwa,
- samochody sił zbrojnych,
- samochody Służby Więziennej,
- służby parków narodowych,
- pojazdy Inspekcji Transportu Drogowego,
- Służby Ochrony Kolei,
- auta Pogotowia Energetycznego
- samochody Pogotowia Gazowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.