Reklama

Reklama

Łódzki ekoportal pomoże walczyć z suszą. Jak dbać o przyrodę? [PORADNIK]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzki ekoportal pomoże walczyć z suszą. Jak dbać o przyrodę? [PORADNIK] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Łódź walczy z suszą. Wstrzymane koszenie traw, współpraca ze spółdzielniami i wspólnotami, częste podlewanie nasadzeń oraz poradniki dla mieszkańców to działania, które mają pomóc w dbaniu o zagrożoną przyrodę.

Reklama

Akcja ADOPTUJ DRZEWO

- Deszcz, który padał przez kilka ostatnich dni przyniósł zieleni w mieście ulgę, ale nie odsunął od nas zagrożenia spowodowanego suszą. Miasto prowadzi szereg działań, które mają przeciwdziałać jej skutkom, a w wiele z nich mogą się włączyć sami mieszkańcy. Na przykład mogą adoptować drzewo. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem susza@uml.lodz.pl oraz telefonicznie przez sekretariat Zarządu Zieleni Miejskiej – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii w UMŁ.

!reklama!

KOSZENIE TRAW

Jedno z działań mające na celu przeciwdziałanie suszy jest ograniczenie koszenia. Już w lipcu zeszłego roku Hanna Zdanowska wydała polecenie wstrzymania koszenia trawników w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nakaz został włączony do standardów pielęgnacji trawników i łąk miejskich, które obowiązują wszystkie jednostki miasto.

Jeszcze w kwietniu br. koszenie traw zostało wstrzymane do odwołania na terenach zarządzanych przez miasto. Wyjątkami są jednak tereny, które muszą być koszone z uwagi na obowiązujące przepisy:

- w pasach drogowych w rejonie skrzyżowań,

- obiektach melioracji,

- boiskach i placach zabaw.

Przepisy nie obowiązują jednak na terenach zarządzanych przez inne podmioty niż gmina. Prawo nie daje możliwości wprowadzenia takich zmian na nieruchomościach prywatnych.

- Niemniej jednak, zachęcamy wszystkich do podobnych działań. Rekomendacje dot. pielęgnacji trawników wysłaliśmy do łódzkich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które zachęcamy do ograniczenia koszenia. Niektóre z nich już zadeklarowały, że tak zrobią – mówi Riemer.

Ty też możesz być opiekunem zieleni!

- Mieszkańcy coraz bardziej interesują się zielenią. Dlatego, aby ułatwić im kontakt z osobami odpowiedzialnymi za ten obszar w mieście, powołaliśmy instytucję opiekunów zieleni. Miasto zostało podzielone na 5 rejonów i każdy ma dedykowanych pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej. Kontakty do nich znajdują się na Ekoportalu i każdy mieszkaniec może zgłosić im swoje uwagi, czy interwencje, które należy podjąć na terenach zieleni – mówi Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy