Reklama

Reklama

Łódzkie: będą pieniądze na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie: będą pieniądze na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W poniedziałek, 5 sierpnia wojewoda łódzki Zbigniew Rau poinformował, że samorządy z terenu województwa łódzkiego otrzymają ponad 15,5 mln złotych na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Środki zostaną przeznaczone na przywrócenie autobusowych połączeń lokalnych.

Reklama

Sytuacja transportu publicznego w Łódzkiem jest trudna. W ostatnim czasie zostało zlikwidowanych sporo połączeń o znaczeniu zarówno lokalnym, jak i regionalnym. Mieszkańcy województwa w coraz większym stopniu zaczęli być zagrożeni wykluczeniem komunikacyjnym. W tej chwili, dzięki rządowej pomocy będzie możliwe złagodzenie tego niekorzystnego zjawiska.

Środki w wysokości ponad 15,5 mln złotych zostaną przekazane samorządom z regionu łódzkiego z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o Charakterze Użyteczności Publicznej.

- Od dłuższego czasu społeczności lokalne doświadczały radykalnej redukcji tras, którymi poruszały się środki komunikacji publicznej. W skali całego kraju zjawisko wykluczenia dotyczyło od 12 do 13 mln osób (...) Jeśli chodzi o woj. łódzkie, to nie znam powiatu, gdzie by ten problem nie istniał – powiedział wojewoda łódzki Zbigniew Rau

Władze samorządów mogą składać wnioski o dofinansowanie do 12 sierpnia. Po weryfikacji dokumentów, będzie można rozpocząć proces zawierania umów. Jednym z obostrzeń otrzymania środków na przywrócenie utraconych połączeń autobusowych na terenie podległym władzom lokalnym, będzie konieczność niezwłocznego wyłonienia operatorów przywracanych połączeń.

Aby zapobiec wyłudzaniu środków, ustawodawca wprowadził zakaz zawierania umów z przewoźnikami, którzy nie prowadzili swojej działalności na co najmniej 3 miesiące przed wejściem ustawy w życie. Ponadto umowa świadczenia usług transportowych między przewoźnikiem a władzami lokalnymi musi być zawarta po terminie wejścia w życie ustawy.

Pierwsze odtworzone połączenia lokalne w województwie łódzkim powinny zacząć funkcjonować we wrześniu tego roku.

- Na rok 2019 w skali kraju na dopłaty do linii komunikacyjnych przewidzianych jest 300 mln zł, natomiast na rok 2020 - 800 mln zł. Spodziewamy się, że limit środków przeznaczony dla naszego regionu otrzymamy na początku września i będziemy mogli ogłaszać nabór wniosków na kolejny rok – powiedziała Bogumiła Kapusta, dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa w łódzkim urzędzie wojewódzkim

Źródło: Portal Samorządowy

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy