Śmierć z wychłodzenia w powiecie opoczyńskim w Łódzkiem
Policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w rowie przy drodze krajowej nr 74 w miejscowości Feliksów (powiat opoczyński).!reklama!
Wezwany na miejsce lekarz stwierdził zgon w wyniku wychłodzenia organizmu - informuje asp.szt. Barbara Stępień, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Opocznie. - To pierwsza ofiara tegorocznych mrozów w powiecie opoczyńskim. Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, samotnych, schorowanych, bezdomnych, nietrzeźwych.
Bezdomność w Łodzi może dotyczyć blisko tysiąca osób
Bezdomność występuje w każdym z samorządów. W Łodzi dotyczyć może blisko tysiąca osób.W 2019 roku odbyło się ogólnopolskie badanie bezdomnych. Okazało się, że bezdomność dotyka 891 osób w Łodzi.
"Dzięki współpracy odszukano 258 osób przebywających w terenie w granicach administracyjnych miasta Łodzi. Monitorowano łącznie 342 lokalizacje oraz rodzinne ogródki działkowe. W placówkach znajdowały się w tym czasie 633 osoby. Zdecydowaną większość stanowią mężczyźni" - czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.
Schroniska dla bezdomnych w Łodzi są w tej chwili niemal pełne
W schronisku na Kwietniowej przebywa 60 kobiet, w przytulisku dla mężczyzn na ul. Nowe Sady - 170. Męskie schronisko przy ul. Szczytowej w Łodzi może przyjąć maksymalnie 100 osób.Jak poinformowała nas Wielisława Rogalska, prezes zarządu łódzkiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, wolne miejsca są jedynie na Szczytowej. Jest ich 16.
- Oczywiście mrozy przełożyły się na większą liczbę osób w schroniskach - mówi Wielisława Rogalska.
W ostatnim czasie sporo telefonów w sprawie bezdomnych otrzymała także Straż Miejska w Łodzi. W samym styczniu 176 zgłoszeń.
- Mieszkańcy w ostatnim czasie byli szczególnie wyczuleni na tę problematykę - mówi Joanna Prasnowska ze Straży Miejskiej w Łodzi. - Część mieszkańców pozwalała w mroźne dni schronić się bezdomnym na klatkach schodowych, dla innych było to uciążliwe. Zgłoszenia dotyczyły też osób śpiących na ławkach, w parkach.
Jak wiadomo dodatkowym problemem wśród bezdomnych jest alkohol, dlatego nie każdy jest w stanie podporządkować się zasadom panującym w schroniskach.
- Pomocy odmawiają także osoby trzeźwe - dodaje Joanna Prasnowska. - Nikogo nie można zmusić do tego, by skorzystał z pomocy, udał się do świetlicy, ogrzewalni czy schroniska.
Wykaz miejsc i kontaktów, udzielających pomocy bezdomnym w Łodzi znajdziemy tutaj.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.