Reklama

Reklama

Łódzkie MONOPOLIS nominowane do Oskara nieruchomości MIPIM Awards 2020!

Opublikowano: śr, 29 sty 2020 16:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Polski i jednocześnie łódzki projekt MONOPOLIS znalazł się w elitarnej czwórce najlepszych projektów wielofunkcyjnych na świecie! Czy zdobędzie Oscara nieruchomości? O tym dowiemy się już 12 marca w Cannes.

Od 1991 roku na Lazurowym Wybrzeżu wybiera się nie tylko najlepsze filmy, ale też najlepsze nieruchomości. MIPIM Awards to najbardziej prestiżowy ogólnoświatowy konkurs na rynku nieruchomości. Biorą w nim udział deweloperzy, architekci, agencje doradcze, banki i fundusze inwestycyjne w takich kategoriach jak najlepszy projekt przyszłości, biurowiec, centrum handlowe czy kompleks wielofunkcyjny. Właściwe w tej ostatniej kategorii łódzkie MONOPOLIS  znalazło się w elitarnym gronie czterech najlepszych inwestycji na świecie.

W całym konkursie pojawiło się 228 inwestycji z 45 krajów. Do każdej kategorii wybrano po 4 finalistów. Już teraz MONOPOLIS może świętować miano najlepszego wielofunkcyjnego projektu w Europie, ponieważ trzy pozostałe konkurencyjne projekty pochodzą z innych kontynentów: Azji (Singapur, Bangkok) i Ameryki Płn (Montreal). Ostatecznego zwycięzcę wskaże jury festiwalu oraz publiczność (podział głosów 50/50).

Wielofunkcyjny projekt MONOPOLIS prezentowaliśmy wielokrotnie na różnych etapach jego powstawania. Wielokrotnie też rozmawialiśmy z jego pomysłodawcą i wykonawcą, prezesem Virako Krzysztofem Witkowskim. Dziś warto zacytować jego słowa odnoszące się do nominacji w MIPIM Awards 2020:

- Dla mnie, łodzianina to wielka i wspaniała wiadomość. Nasze miasto dzięki m.in. takim projektom jak Monopolis, staje się rozpoznawalne na świecie. Pofabryczna czerwona cegła to unikatowa wartość 
i klimat Łodzi. Tym bardziej cieszę się, że nasza inwestycja zyskała uznanie w oczach międzynarodowego jury. Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie. A Łódź to piękne miasto, które zasługuje na dobre inwestycje.

W poprzednich latach w konkursie MIPIM AWARDS wygrywali m.in.

  • w 2009 roku Kranhaus w Niemczech projektu Alfonsa Linstera. Zespół trzech budynków biurowych w Kolonii nawiązujących swą bryłą do portowych żurawi;
  • w 2013 roku The Flame Towers (Ogniste Wierze) w Baku w Azerbejdżanie;
  • w 2016 roku Shanghai Tower w Szanghaju, w Chinach;
  • w roku 2017 futurystyczny budynek the Museum of Tomorrow (Muzeum Jutra) projektu Santiago Calatrava w Rio de Janeiro w Brazylii;
  • w 2018 roku do grona laureatów w dołączyło prestiżowe i ultranowoczesne The National Museum of Qatar (Muzeum Narodowe) w Doha, w Katarze. Gdzie Jean Nouvel zaprojektował budynek w kształcie róży pustyni.
Z polskich projektów tylko dwóm udało się zdobyć statuetki. Były to:

  •  w 2004 roku warszawski biurowiec Metropolitan projektu Normana Fostera;
  • w 2017 roku Warsaw Spire zaprojektowany przez pracownię Jaspers & Eyers Partners.
Źródło: mat. Monopolis

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.