Reklama

Reklama

Łódzkie. Pasażerowie z czerwonej strefy zakażenia nie wsiądą do autobusów Polonusa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódzkie. Pasażerowie z czerwonej strefy zakażenia nie wsiądą do autobusów Polonusa - Zdjęcie główne

Pasażerowie z Wielunia nie wsiądą do autobusu spółki Polonus – przewoźnik nie zabiera podróżnych z czerwonej strefy zakażenia (fot. pkspolonus.pl)|Wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Powodem wprowadzonego zakazu jest ustanowiona w powiecie wieluńskim czerwona strefa zakażenia koronawirusem. Obsługująca kurs państwowa spółka Polonus tłumaczy, że w ten sposób chcą chronić zdrowie pasażerów. Zakaz budzi wątpliwości prawne – żaden przepis związany z sytuacją epidemiczną nie zabrania podróżowania. Jedna z pasażerek z Wielunia chce zgłosić sprawę do rzecznika praw obywatelskich.

Reklama

Kurs Polonusa na trasie z Warszawy do Kudowy zgodnie z rozkładem przewidywał przystanek w Wieluniu. Od kilku dni pasażerowie z Wielunia nie mogą wsiąść do autobusu za sprawą decyzji, jaką spółka podjęła w ramach działań prewencyjnych dla ochrony podróżujących. Analogiczna sytuacja powtórzyła się w przypadku Osjakowa i Nowego Sączu, skąd również autobus nie zabiera już podróżnych.

!reklama!

Powiat wieluński, jako jedyny z województwa łódzkiego został włączony przez rząd do czerwonej strefy zagrożenia epidemicznego. Ministerialna decyzja nie ogranicza jednak mieszkańcom powiatu swobody podróżowania. Przewoźnikom narzucono jedynie reżim dotyczący liczby pasażerów w stosunku do dostępnych miejsc, która nie może przekraczać więcej niż połowę siedzeń.

Zawiadomiony o sprawie resort zdrowia potwierdza, że nie ma prawnego uzasadnienia dla postępowania przewoźnika, i decyzja nie jest zgodna z przepisami. Oczywiście – wprowadzenie czerwonej strefy w powiecie obliguje mieszkańców do przestrzegania dodatkowych zasad jak np. zasłanianie ust i nosa w każdej sytuacji, nawet na ulicy czy w parku. Nie ma jednak przesłanek do zakazu podróżowania. 

Niestety na wieluńskim dworcu pasażerowie nie mogli otrzymać dokładnej informacji o zasadach kursowania Polonusa – brakowało informacji, że autobus zatrzymuje się jedynie w celu wysadzenia pasażerów, którzy wsiedli wcześniej na trasie.

Decyzja przewoźnika może dziwić tym bardziej, że lokalnie jeżdżący na trasie Wieluń-Łódź PKS kursuje normalnie, według zwykłego rozkładu. Nic oprócz ograniczenia liczby dostępnych miejsc nie uległo zmianie.

Po nagłośnieniu sprawy wicestarosta wieluński, Krzysztof Dziuba postanowił wstawić się za mieszkańcami, korzystającymi z usług przewoźnika. Zadeklarował, że podejmie próbę interwencji w sprawie niesprawiedliwości, jakiej doświadczyli pasażerowie z Wielunia.  

Jak informuje biuro wojewody łódzkiego, sytuacja w wieluńskiej formie Wielton, w której doszło do zakażeń jest wciąż monitorowana i planowane są kolejne działanie prowadzące do wygaszenia ogniska rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aktualnie w powiecie odnotowano 200 przypadków zakażenia.

źródło: Dziennik Łódzki

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy