Zalew Sulejowski to sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz. Znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
!reklama!
Obecnie zbiornik pełni rolę retencyjną, ochrony przeciwpowodziowej, a nawet energetyczną, ale jezioro powstało w zupełnie innym celu, bowiem Łódź w latach 60. ubiegłego wieku miała wielki problem z brakiem wody. Zbiornik powstał więc w celu zapewnienie wody pitnej i przemysłowej dla Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego.
Obecnie zalew spełnia ważne funkcje rekreacyjne. Umożliwia uprawianie sportów wodnych, głównie żeglarstwa, kajakarstwa i windsurfingu. Nad zalewem zbudowano ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe. Odbywają się tam też często zawody łodzi żaglowych. Co ciekawe, na akwenie obowiązuje strefa ciszy - zakazane jest używanie jednostek pływających z silnikiem.
Urozmaicona linia zalesionych w znacznym stopniu brzegów sprawia że zalew jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku, umożliwia kąpiele, plażowanie, uprawianie wędkarstwa. Wokół zbiornika obowiązuje strefa ochronna, co skutkuje praktycznie biwakowaniem tylko w miejscach wyznaczonych. Wszystko po to, by skutecznie dbać o piękną faunę i florę otaczającą Zalew Sulejowski.
Zapraszamy na krótką wycieczkę z Pawłem Schmidtem, który opowie Wam o niezwykłej historii Zalewu Sulejowskiego oraz oprowadzi Was po najskrytszych zakamarkach jego okolicy takich jak Groty Nagórzyckie, Skansenu Rzeki Pilicy czy Niebieskich Źródłach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.