Reklama

Reklama

Lublinek bez rządowego wsparcia! Pieniądze obiecane na ratowanie lotniska nie zostały przyznane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublinek bez rządowego wsparcia! Pieniądze obiecane na ratowanie lotniska nie zostały przyznane  - Zdjęcie główne

Lublinek bez rządowego wsparcia! Pieniądze obiecane na ratowanie lotniska nie zostały przyznane (fot. UML) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mimo zapewnień łódzkiego wiceministra i złożonych rządowych obietnic o przekazaniu 142 mln zł dla 14 polskich lotnisk, które w wyniku pandemii odniosły gigantyczne straty, Lublinkowi w ostatniej chwili odmówiono finansowego wsparcia.  

Reklama

Rządowa pomoc dla lotnisk została ogłoszona 22 maja.

!reklama!

Pieniądze miały uratować od bankructwa 14 polskich lotnisk regionalnych, których fundusze zostały zrujnowane w związku z zakazem lotów pasażerskich. Także łodzianin i wiceminister funduszy Waldemar Buda, obiecał pomoc dla portów lotniczych.

Poza Łodzią pieniędzy nie otrzymały tylko lotniska Lublin i Olsztyn. Wszystkie trzy łączy jedno: wśród współwłaścicieli nie mają Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". Dofinansowano zatem tylko lotniska, których współwłaścicielem jest Skarb Państwa.

- Czujemy się brutalnie sfaulowani, perfidnie oszukani - mówi Anna Midera, prezes łódzkiego lotniska. - Rząd „fenomenalnie” rozdzielił pieniądze, których większość trafiła z powrotem do jego własnej kieszeni. Państwo nierówno potraktowało podmioty prowadzące taką samą działalność gospodarczą na polskim rynku faworyzując jedne lotniska, a dyskryminując inne, wybrane przez siebie. Zostaliśmy zatem ukarani za to, że dobrze sobie poradziliśmy i szybko zadziałaliśmy w sytuacji kryzysowej, albo za to, że jesteśmy lotniskiem samorządowym.

W momencie gdy kilka miesięcy temu podano do informacji, że rząd dofinansuje regionalne lotniska, zastanawiano się czy pieniądze otrzymają wszystkie z nich. Wtedy wiceminister Waldemar Buda zapewniał, że wsparcie otrzyma każdy, bez wyjątku.

- Gdy pojawiła się informacja, że rząd dofinansuje lotniska regionalne, pojawiły się także spekulacje, które porty dofinansowanie otrzymają, czy to będą wszystkie porty, czy mniejsze, czy większe, a może będzie to zależeć od właściciela. Wszystkie te spekulacje, że będziemy jakoś selekcjonować porty, okazały się nieprawdziwe. Pomoc kierujemy do wszystkich czternastu portów, bez względu na to, kto jest ich właścicielem, do problemów lotnisk podchodzimy bardzo obiektywnie. Lokalnie, patriotycznie cieszę się z tego, że tę pomoc otrzyma także łódzkie lotnisko, które ma stosunkowo niewielką skalę, tę pomoc także otrzyma i będzie miało szansę na przetrwanie – mówił łódzki wiceminister.

Dziś wiceminister komentuje sprawę nieco inaczej.

„Zgodnie z rekomendacją Komisji konieczna była zmiana kryteriów. Możemy rekompensować tylko straty spowodowane zamknięciem ruchu lotniczego. Niestety okazało się, że łódzkie lotnisko, dzięki całkowitemu zamknięciu lotów, polepszyło swój wynik finansowy. Zanotowało stratę mniejszą niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy loty się odbywały „- napisał Waldemar Buda.

Rozczarowania i złości nie kryje prezes łódzkiego portu lotniczego.

- Strona rządowa doskonale wiedziała, że w tym okresie nasze lotnisko, ale również te dwa pozostałe, które nie otrzymały pomocy, dokonały bardzo dużych oszczędności. Jednocześnie w tym samym czasie skorzystaliśmy z tarczy - dofinansowania do wynagrodzeń. Nie było zatem możliwości wykazania takiej straty w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy pensje były normalne i żadnego dofinansowania nie było - powiedziała prezes Lublinka Anna Midera.

Źródło: Dziennik Łódzki, Gazeta Wyborcza, Radio Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy