Reklama

Lucyna nosi obrączkę na palcu. Nie ma jednak męża, a została poślubiona Bogu. Łódź zyskała dziewicę konsekrowaną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lucyna nosi obrączkę na palcu. Nie ma jednak męża, a została poślubiona Bogu. Łódź zyskała dziewicę konsekrowaną - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Łódź Łódzka Archidiecezja poinformowała, że wspólnota Dziewic Konsekrowanych powiększyła się o kolejną pannę, która swoje życie powierzyła Bogu. Jak wygląda taka uroczystość?

Uroczystość odbyła się w kościele oo. Jezuitów. Przewodniczył jej i aktu konsekracji udzielił metropolita arcybiskup Grzegorz Ryś. Łodzianka, podobnie jak inne panny młode, wystąpiła w białej sukience. Kobiecie towarzyszyli bliscy. 

Nie będzie miała męża, bo będzie całkowicie oddana Panu Bogu

Podczas liturgii o. Jacek Olczyk wyjaśnił, że Dziewice Konsekrowane to jest taki stan życia, w którym  kobiety rozeznają, że są powołane do wyłącznej miłości z Panem Jezusem i składają ślub czystości. Tłumaczył, że w Kościele i w świecie posługują w bardzo różny sposób.

Tutaj przy naszym centrum mamy i lekarkę, i pisarkę, i muzyków, i tancerzy. Dziś swój ślub Panu Jezusowi będzie składać Lucyna, która zaangażowana jest w diakonię tańca. Każda dziewica przez modlitwę – zwłaszcza jutrznię, nieszpory – modlitwę brewiarzową - jest włączona w wielką liturgię Kościoła. Przez ślub czystości – choć nosi obrączkę – nie będzie miała męża, bo będzie całkowicie oddana Panu Bogu

 - mówił. 

Podczas homilii arcybiskup Grzegorz Ryś tłumaczył, że człowiek po to trzyma siebie we własnych rękach, żeby siebie dać. Jak mówił: 

Dokąd nie jestem wolnym człowiekiem, dotąd nie mogę uczynić daru dla nikogo. I wszelkie śluby, które nie wynikają z wolności nic nie znaczą. Nie możemy siebie dać, jeśli siebie nie posiadamy! Ale po to posiadamy siebie, aby móc uczynić z siebie bezinteresowny dar. Wolność nie jest największą wartością w chrześcijaństwie. Powołaniem jest miłość, a nie wolność, tylko, że bez tej wolności mogę obiecywać komuś nie wiadomo co, ale to są obietnice bez pokrycia. 

Po kazaniu metropolita łódzki odprawił obrzęd konsekracji. Po modlitwie kandydatka położyła się krzyżem, a wszyscy zebrani zmówili litanię. Następnie została odmówiona modlitwa konsekracyjna, poświęcona obrączka – widomy znak konsekracji oraz brewiarz.

22 w diecezji łódzkiej 404 w Polsce 

Pierwsza konsekracja dziewic w Archidiecezji Łódzkiej odbyła się dokładnie 17 lat temu, 1 stycznia 2006 roku. Wtedy dwie panny, po dziesięcioletnim przygotowaniu przez ojca Józefa Kozłowskiego, wstąpiły w stan dziewictwa konsekrowanego. Lucyna jest 22 w naszej diecezji. Jak zmienia się życie dziewicy po zaślubinach? Wyjaśniał to na profilu Archidiecezji  - Malwina Kocot, konsekrowana w 2014 roku.

 Moje życie wygląda bardzo zwyczajnie, pracuje, angażuje się we wspólnotę. Jako dziewice konsekrowane mamy normalne obowiązki, nosimy obrączek, jako znak zaślubienia Chrystusa, angażujemy się w życie parafii, mamy spotkania raz w miesiącu oraz często jakieś zjazdy. To powołanie jest dla mnie niezwykłym, ponieważ nie wyróżniam się z tłumu, nie noszę habitu, dlatego mogę się wmieszać w tłum i być bliżej zwykłych ludzi. 

Konsekracja w praktyce oznacza publiczne zobowiązanie się do zachowania dziewictwa przez całe życie, dokonane wobec biskupa. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy