Reklama

Reklama

Ma FAS i wygląda jak porcelanowa laleczka. Mama zostawiła ją po narodzinach. Czeka na nową rodzinę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ma FAS i wygląda jak porcelanowa laleczka. Mama zostawiła ją po narodzinach. Czeka na nową rodzinę - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mama Antosia* i Julki piła w obu ciążach. Dlatego jej dzieci urodziły się z FAS-em, czyli alkoholowym zespołem płodowym.

Reklama

Antek ma kłopoty ze wzrokiem i widoczne na twarzyczce objawy FAS-u. Nie wiadomo, jak będzie przebiegał jego dalszy rozwój. Emocjonalnie i społecznie radzi sobie dość dobrze. Gdy widzi, że ciocie w domu dziecka będą podawać obiad, szybko biegnie po swój fotelik.

 !reklama!

- To taki kierownik wycieczki. Chętnie pokaże innym dzieciom, kto ma się bawić jaką zabawką, i porozsadza je na miejsca. Taki nasz bystrzacha - opowiadają jego opiekunki.

Dużo gorzej zareagowała na alkohol w życiu płodowym jego młodsza siostrzyczka. Gdy Juleczka się urodziła, była jak porcelanowa laleczka. Chudziuteńka, z przezroczystą skórą i widocznymi na całym ciele żyłkami. Aż strach było ją dotknąć - opowiadają pracownicy placówki. Najgorsze jednak było to, że unikała kontaktu z ciociami. Teraz jest już dużo lepiej. Opanowała raczkowanie i troszkę przytyła. Jak bardzo alkohol uszkodził jej mózg i układ nerwowy? Tego na razie nikt nie wie.

Wiadomo za to, że ma dużo mniejsze szanse na adopcję niż zdrowe dzieci. Wszyscy dotychczasowi kandydaci na rodziców adopcyjnych zrezygnowali z adopcji rodzeństwa. Bo dwoje dzieci z FAS-em to jednak ogromne wyzwanie, często ponad siły osób dopiero rozpoczynających przygodę z rodzicielstwem.

Dla takich dzieci szansą na życie poza placówką są rodziny zastępcze, najlepiej specjalistyczne. Takie, które są przygotowane merytorycznie i emocjonalnie do opieki nad dziećmi dotkniętymi alkoholowym zespołem płodowym.

W łódzkich domach dziecka jest więcej dzieci w podobnej sytuacji. To dla nich potrzebne są nowe rodziny zastępcze pełniące tę rolę zawodowo. Wychowywanie opuszczonych dzieci można potraktować jako wyjątkową pracę, za którą płacone jest wynagrodzenie (od 3 tys. zł brutto do 4,8 tys. zł brutto). Dodatkowo MOPS zapewnia pieniądze na utrzymanie dzieci (miesięcznie 1052 zł, oczywiście oprócz „500+”).

Jeśli jesteś zainteresowany zawodowym pomaganiem dzieciom opuszczonym przez rodziców, zgłoś się do łódzkiego MOPSu lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

* Imiona dzieci oraz niektóre szczegóły zostały zmienione.

Źródło: MOPS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy