Reklama

Reklama

Mają rodziny, będą chrzcić i rozdawać komunię św. Archidiecezja łódzka szkoli diakonów stałych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mają rodziny, będą chrzcić i rozdawać komunię św. Archidiecezja łódzka szkoli diakonów stałych   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęła się trzyletnia formacja przygotowująca do diakonatu stałego. Do pełnienia tej posługi zgłosiło się 17 mężczyzn. Po ukończeniu edukacji będą oni mogli m.in. udzielać komunii świętej, sakramentów chrztu i małżeństwa. 

Reklama

Diakonat stały jest formą posługi obecną w pierwszych wiekach Kościoła. Potem zaprzestano jednak wybierania diakonów na przeszło 1000 lat. Dopiero ponad 35 lat temu Sobór Watykański II przywrócił tę formę partycypacji świeckich w Kościele. W Polsce został on wprowadzony decyzją Episkopatu Polski w 2004 roku.

Do tej pory tylko kilka archidiecezji w Polsce korzysta z posługi diakonów stałych. W lutym tego roku arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania również w Łodzi. Obecnie 17 mężczyzn rozpoczęło już formację na diakonów stałych w naszej archidiecezji. Po 3 latach edukacji będą mogli udzielać chrztu, komunii i ślubów. Dodatkowo, diakon będzie mógł prowadzić pogrzeby, wygłaszać kazania i czytać Ewangelię podczas mszy św. Równocześnie diakoni nie mogą odprawiać mszy świętej, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Mogą mieć za to żony i dzieci.

Co jest potrzebne, aby zostać diakonem? Trzeba mieć minimum 35 lat i spełnić wymogi “biurokratyczne”: uzyskać pisemną zgodę żony oraz otrzymać opinię od swojego proboszcza. Należy także przedłożyć swój życiorys oraz prośbę do arcybiskupa o dopuszczenie do formacji. Kandydat powinien także posiadać dobre zdrowie psychiczne i fizyczne, być religijny i działać charytatywnie.

Formacja odbywa się w czasie wolnym od pracy i zajęć domowych. W tygodniu mężczyźni pracują i przebywają z rodziną. W piątkowe wieczory i w soboty odbywają natomiast zajęcia z zakresu teologii w seminarium duchownym.

Obecnie w Polsce diakoni posługują w archidiecezjach: warszawskiej, ełckiej i pelplińskiej oraz w diecezji toruńskiej i opolskiej.

Źródło: Wyborcza Łódź / Archidiecezja Łódzka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy