Reklama

Miasto daje szansę dłużnikom. Zamiast wypowiedzenia najmu, prace społeczne. Zobacz, ile wynosi stawka godzinowa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: AK

Miasto daje szansę dłużnikom. Zamiast wypowiedzenia najmu, prace społeczne. Zobacz, ile wynosi stawka godzinowa - Zdjęcie główne

Rocznie odpracowaniem długo zaintersowanych jest około stu mieszkańców Łodzi | foto AK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W Łodzi od kilku lat istniej możliwość odpracowania zadłużenia czynszowego. Jakim zainteresowaniem cieszy się ta opcja wśród dłużników?

W Łodzi łączne zadłużenie lokatorów lokali komunalnych wynosi 170 milionów złotych. W takiej  sytuacji jest ponad 12 000 osób. Część z tych osób musi liczyć się z tym, że dostanie wypowiedzenie umowy. 

Zadłużeni lokatorzy. Tyle mogą "odrobić" w godzinę 

Jest jednak sposób, aby tego uniknąć. Jak informuje Grzegorz Gawlik, z Zespołu Prasowego UM w Łodzi, dług można najszybciej odrobić pracując dla miejskich
instytucji.  - Z tej opcji, z roku na rok, korzysta coraz więcej łodzian - przyznaje. 

Są też inne formy pomocy dla lokatorów w trudnej sytuacji życiowej. Informację o formach wsparcia znaleźć można w Zarządzie Lokali Miejskich przy ul. Kościuszki 47

 - mówi. 
 
Jak dodaje, zaległości w czynszu można odpracować w miejskich jednostkach: szkołach, przedszkolach, domach pomocy społecznej, Miejskim Ogrodzie Zoologicznym, Zarządzie Zieleni Miejskiej, Łódzkim Zakładzie Usług Komunalnych lub Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Może to być praca fizyczna - prace porządkowe, remontowe lub praca biurowa, to zależy od kwalifikacji danej osoby

 - wylicza Grzegorz Gawlik. 
 
Osoby, które mają trudności w opłaceniu czynszu, mogą skorzystać również z innych opcji. Biuro prasowe łódzkiego urzędu informuje, że można również się strać o:   

  • rozłożenie zadłużenia na raty dostosowane do możliwości finansowych (zatrzymuje to naliczenie odsetek),
  • uzyskanie dodatku mieszkaniowego,
  • uzyskanie obniżki z tytułu niedostatku (obniżka czynszu od 10% do 50% w zależności od dochodów - tylko najemcy, którzy mają zbyt duży lokal, aby dostać
    dodatek mieszkaniowy),
  • złożenie wniosku o zmianę lokalu (na lepiej dostosowany do aktualnej sytuacji finansowej)
  • skorzystanie z pomocy MOPS. 
Program odpracowywania długu działa w Łodzi od 2015 roku. Osoby, które chciałaby się zdecydować na udział w nim, powinny wiedzieć, że nie ma obowiązku pracy 5 dni w tygodniu, a pracować można na przykład w weekendy.  Zatrudnienie mogą znaleźć również osoby niepełnosprawne. Szczegółowe informacje na ten temat może uzyskać w Zarządzie Lokali Miejskich przy ul. Kościuszki 47,  tel. 42 628 70 00, e-mail: zlm@zlm.lodz.pl. 

Paweł Śpiechowicz, z Urzędu Miasta Łodzi informuje, że w latach 2020-2022, na udział w programie decydowało się rocznie około stu osób.  - Od momentu utworzenia takiej możliwości na taki krok zdecydowało się blisko 700 lokatorów - dodaje. 

Dłużnicy Spółdzielni Mieszkaniowej. Mają szansę odpracować dług? 

Czy z podobnej szansy mogą skorzystać również mieszkańcy łódzkich spółdzielni? Jak dowiedzieliśmy się m.in. w Spółdzielni Mieszkaniowej "Śródmieście",  Spółdzielni Mieszkaniowej im. Władysława Jagiełły, spółdzielni "Karolew" i "Retkinia Północ" nie ma takiej możliwości. Prezes tej ostatniej przyznaje, że słyszał o takich praktykach, jednak, jak mówi, różnie to wyglądało pod względem wyceniania pracy. 

Sam nie mam doświadczenia z podobną praktyką, słyszałem jednak o sytuacjach, kiedy to osoba z wielomiesięcznym zadłużeniem, myślałam, że po wykonaniu drobnych prac, jej dług zostanie umożony

 - opowiada nam prezes Przemysław Nyga. 

Jak zauważa, jeżeli chodzi o zakres zlecanych prac to tu Urząd Miasta, ma więcej możliwości niż spółdzielnie. 

My jeżeli zaczęlibyśmy zlecać pracę naszym zadłużonym mieszkańcom, to ludzie mogliby zacząć się zastanawiać, co w tym czasie robią nasi pracownicy, czy na pewno mają inne zajęcia. No i byłby problem, jak wycenić poszczególne zlecenia. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy