Reklama

Reklama

Microsoft uruchomi w Polsce centrum danych dla platformy chmurowej. Czy Łódź ma szansę?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Microsoft uruchomi w Polsce centrum danych dla platformy chmurowej. Czy Łódź ma szansę? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W czasie specjalnie zorganizowanej konferencji online, 5 maja Microsoft oficjalnie zapowiedział, że Polska dołączy do listy krajów, gdzie zostanie zlokalizowany region MS Azure, co przyczyni się przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele głównego partnera Microsoft w projekcie – OChK. Pokazano też doświadczenia polskich klientów usług chmurowych Microsoftu. Microsoft ogłosił, że chce zainwestować w sumie 1 mld dolarów zarówno w tzw. go to market, szkolenia i inwestycje infrastrukturalne.

Reklama

!reklama!

Microsoft Azure to otwarta i elastyczna platforma chmurowa, która umożliwia szybkie tworzenie, wdrażanie i zarządzanie rozwiązaniami w ramach globalnej sieci centrów danych Microsoft.

Platforma MS Azure obejmuje 59 regionów i jest dostępna w 140 krajach świata w oparciu o ponad 100 centrów danych. Microsoft nie miał jednak do tej pory regionu w Europie Środowo-Wschodniej. W Europie Microsoft posiada 15 regionów, z czego jeden z nich – w Hiszpanii – został uruchomiony w lutym 2020 r. Na liście krajów europejskich znajdują się Francja (Paryż, Marsylia), Hiszpania, Holandia, Irlandia, Niemcy (2xFrankfurt, Berlin, Magdeburg), Norwegia (Oslo, Stavanger), Szwajcaria (Zurich, Genewa) i Wielka Brytania (Londyn, Cardiff). Jak widać, dostawca niekoniecznie decyduje się na lokalizacje centralne w stolicach krajów, co jest preferowaną opcją przez każdego z tzw. hyperscalerów, dlatego Łódź też ma szansę.

Z informacji PMR Market Experts wynika, że Microsoft poszukiwał odpowiedniej lokalizacji dla swojego regionu w Polsce od kilkunastu miesięcy, negocjując i rozpatrując różne warianty, również poza Warszawą.

Dostawca stawia swoim partnerom bardzo wysokie wymagania w zakresie przygotowania obiektu według określonych wytycznych. Na potrzeby MS Azure pojedynczy moduł jeśli chodzi o moc IT, który należy zapewnić dostawcy to 4,8 MW. To sprawia, że współpraca jest możliwa jedynie z największymi dostawcami kolokacji w oparciu o istniejące obiekty, a najczęściej konieczna jest realizacja zupełnie nowej inwestycji, która będzie spełniać oczekiwania Microsoftu. Tym bardziej, że Microsoft zawsze stara się zagwarantować sobie możliwość dalszej rozbudowy w danej lokalizacji w efekcie postępującej ekspansji i sprzedaży usług.

Microsoft nie podał kiedy ostatecznie nastąpi uruchomienie obiektów data center w Polsce, jednak zakłada, że proces ten może potrwać do dwóch lat.

Zapowiedzi inwestycji i lokalizacji tzw. regionów na terenie Polski oznaczają konieczność zapewnienia wyraźnie wyższych niż obecnie zasobów mocy i powierzchni kolokacyjnej. Jako pierwszy w ubiegłym roku start swojego regionu ogłosił Google Cloud Platform, również w partnerstwie z OChK. Wykorzysta przy tym zasoby kolokacyjne największych dostawców będących w stanie zapewnić żądaną powierzchnię IT pod serwery, a przede wszystkim zasoby mocy na rynku warszawskim. GCP wywarł w ten sposób presję na pozostałych dwóch największych dostawców chmury publicznej. Należało zakładać, że zarówno Microsoft jak i AWS również docelowo ulokują swoje zasoby na terenie Polski, tworząc tu swoje regiony. Żaden z dostawców nie będzie sam budował obiektów, ale wynajmie powierzchnię na zasadach komercyjnych. W oczywisty sposób przełoży się to na nowe inwestycje i wzrost rynku. W praktyce każda taka inwestycja w nowy moduł dla dużego odbiorcy jest w stanie przesunąć rynek kolokacji w kraju na wyższy poziom. W oczywisty sposób powyższe inwestycje potwierdzają też bardzo dobre perspektywy dla rynku cloud computing w Polsce.

Źródło: PMR

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy